Antoni Czyżyk, dyrektor CSE Światowid: 2022 r. był bardzo udany

Podczas dzisiejszej (21.02.) konferencji prasowej podsumowano działalność Centrum Spotkań Europejskich Światowid w 2022 roku. - To był bardzo udany i dobry rok – zapewniał Antoni Czyżyk, dyrektor instytucji. - Wartości, które wprowadziliśmy poprzez przebudowę, pozwoliły nam w sposób stabilny prowadzić gospodarkę finansową. To nas bardzo cieszy, że finansowo zamknęliśmy dobrze rok 2022 i w ten rok wchodzimy z nadzieją, że 2023 r. nie będzie gorszy.
 
Antoni Czyżyk przyznał, że 2022 r. był bardzo intensywny. - Większa liczba widzów, którzy odwiedzili nas w instytucji, w porównaniu do 2021 r., większa liczba odbiorców, do których dotarliśmy on-line, więcej niż w roku 2021 zrealizowanych przedsięwzięć – mówił.


Rok 2022 w Światowidzie to także systematycznie poprawiana i udoskonalana infrastruktura, dbanie o komfort i wygodę korzystania z obiektu, a także spełnianie wymogów infrastrukturalnych dedykowanym osobom niepełnosprawnym. W minionym roku nie zapominaliśmy także o rozwijających pasje artystyczne i edukacyjne projektach skierowanych do dzieci, młodzieży, osób dorosłych i seniorów. Ważnymi działaniami mogły popisać się również Regionalna Pracownia Digitalizacji, Kino Światowid, a Centrum Tańca Promyk realizowało wiele sportowych i tanecznych przedsięwzięć – podkreślił Antoni Czyżyk.

 
W 2022 r. CSE Światowid obchodziło 60-lecie istnienia. - Był to czas sprzyjający podsumowaniom, refleksji, wspominaniu – dodał Antoni Czyżyk. - Instytucja przygotowała wiele tematycznych wydarzeń, a cały rok zwieńczony został uroczystą galą.

Obchody 60-lecia zaczęliśmy 17 lutego 2022 roku. Przygotowaliśmy wtedy wystawę fotografii pt. „Światowid wczoraj i dziś”. Na wystawie można było zobaczyć ponad 60 unikatowych, archiwalnych zdjęć ze zbiorów „Światowida” oraz zdjęcia współczesne naszej instytucji wykonane przez uczniów Zespołu Szkół Gospodarczych w Elblągu (z kierunku technik fotografii i multimediów). Kolejną okazją do zapoznania się z historią „Światowida” była „Sobota z przewodnikiem”. Przyłączyliśmy się do znanej akcji Oddziału PTTK Ziemi Elbląskiej i 2 lipca 2022 r. zaprosiliśmy zainteresowanych mieszkańców do zwiedzenia niedostępnych na co dzień zakamarków naszej instytucji. Na froncie budynku odsłoniliśmy specjalną tablicę zawierającą krótką historię „Światowida” w trzech językach. To ukłon i jednocześnie zachęta skierowana do osób odwiedzających Elbląg do odkrywania historii „Światowida”, jak i elbląskiej kultury – opowiadał Antoni Czyżyk.


Jak przypominał dyrektor, jubileuszowy rok był okazją do wydania publikacji, której autorem był historyk dr Tomasz Gliniecki.
 

Podczas konferencji zwrócono uwagę na to, że Regionalna Pracownia Digitalizacji posiada w swoim cyfrowym archiwum ponad 800 zdigitalizowanych obiektów - od najmniejszych, m.in. monet czy wikińskich amuletów po największe, np. wiatrak koźlak czy zabytki sakralne i wciąż się rozwija.

 

Źródło: info.elblag.pl








Zobacz również

Zapisz się do newslettera