Światowidowe plany

Zawody taneczne, festiwal słowa, powrót „kina pod chmurką“ - to tylko niektóre plany Centrum Spotkań Europejskich Światowid na ten rok. Dyrekcja i pracownicy placówki podsumowali także miniony rok.

2022 rok w Światowidzie pod względem liczb wygląda imponująco: 194 zrealizowane wydarzenia, 164 tys. widzów stacjonarnych oraz 601 tys. widzów online. Tegoroczne plany Centrum Spotkań Europejskich wyglądają równie dobrze.

- Ubiegły rok był i trudny, i ciekawy, pokazujący w jaki sposób Światowid obchodzi swoje 60-lecie jako instytucja. Naszym mottem było „Światowid Od Nowa“ - mówił Antoni Czyżyk, dyrektor CSE Światowid“. - Zdefiniowaliśmy, co chcemy po rozbudowie zacząć realizować.

- Od ubiegłego roku realizujemy dwuletni projekt dofinansowany ze środków unijnych. W jego ramach dokupiliśmy i kończymy dokupować sprzęt pomagający rozwijać naszą ofertę kulturalną, m.in. oświetlenie. Jesteśmy na etapie finalizowania zakupu dużego ekranu multimedialnego, który będzie wykorzystywany na naszych imprezach. Zakupiliśmy sprzęt do tworzenia podcastów, do prowadzenia warsztatów z animacji filmowej. „dozbroiliśmy“ pracownię digitalizacji o sprzęt nagłośnieniowy - dodała Magdalena Czarnocka-Kaptur, zastępca dyrektora CSE „Światowid“. - Czekamy też na ocenę kolejnych projektów.

Co więc czeka mieszkańców Elbląga w 2023 r.? Nie zabraknie oczywiście zawodów tanecznych. 25-26 marca odbędą się w Elblągu mistrzostwa Polski w tańcach standardowych i latynoamerykańskich. - W tym roku po raz pierwszy te mistrzostwa odbędą się pod auspicjami Polskiego Związku Sportu Tanecznego. Do tej pory mieliśmy dopisek Mistrzostwa Polski Federacji Tańca Sportowego - wyjaśniała Magdalena Czarnocka-Kaptur.

W październiku tradycyjnie odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Tańca „Baltic Cup“. W tym roku towarzyszyć mu będą Mistrzostwa Europy do lat 21 w tańcach standardowych. To pierwszy turniej rangi Mistrzostw Europy dla tej kategorii wiekowej.

Dużo będzie też się dziać w podstawowej dziedzinie działalności Światowida, czyli kulturze. - Planów mamy bardzo dużo. Nie wszystko teraz wiemy, bo dużo zależy od wyników konkursów, od tego czy dostaniemy dofinansowanie - mówiła Aleksandra Bednarczuk, kierownik Centrum Aktywności Społecznej w Światowidzie.

Już w marcu odbędzie się 25. Festiwal „Czy to jest kochanie“. Podczas festiwalu odbędą się koncerty Edyty Geppert i Stanisławy Celińskiej.

Z kolei Regionalna Pracownia Digitalizacji przygląda się Mikołajowi Kopernikowi. - Jesteśmy partnerem w projekcie Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku. W ten sposób nasze zasoby powiększą się o kilkadziesiąt nowych obiektów - zdradziła Hanna Laska-Kleinszmidt, kierownik Regionalnej Pracowni Digitalizacji.

Szykuje się też powrót do seansów kina plenerowego. - Zakupiliśmy duży dmuchany ekran. Z pewnością, po okresie pandemii, będziemy się częściej pojawiać poza siedzibą naszego kina - wyjaśniała Natalia Piotrowska, kierownik kina Światowid.

 
SM
 
 
Źródło: portel.pl

Zobacz również

Zapisz się do newslettera