
W ubiegłym roku na miejskich kwietnikach gościli bohaterowie kultowych polskich dobranocek, między innymi Bolek i Lolek, Reksio i Koziołek Matołek. Jakie kwietne wzory przygotował tej wiosny Zarząd Zieleni Miejskiej w Elblągu?
Jak co roku Zarząd Zieleni Miejskiej wykonuje projekty i obsadę miejskich kwietników. Ubiegłoroczne motywy z dobranocek dla dzieci były przyjęte z aprobatą i czasami rozrzewnieniem dorosłych elblążan. Mamy nadzieję, że tegoroczna odsłona ukwiecenia miasta też się spodoba - informuje Maria Brejdak z Zarządu Zieleni Miejskiej w Elblągu.
Na ul. Hetmańskiej (przy dawnym budynku Mody Polskiej) zakwitnie wzór abstrakcyjny. - Będą to rośliny wieloletnie, dzięki temu dłużej będzie można delektować się umieszczonymi na nich wielobarwnymi roślinami – informuje Maria Brejdak.
W tym miejscu zasadzone zostaną między innymi: miskant chiński, rozplenica japońska, jeżówka purpurowa, szałwia omszona, funkia, krwawnica pospolita, czy śmiałek pogięty. Kwietny wzór przy placu Kazimierza Jagiellończyka będzie nawiązywał do tegorocznego jubileuszu 60-lecia Centrum Spotkań Europejskich Światowid. W tym miejscu zasadzone zostaną między innymi begonie, żeniszek meksykański, aksamitka rozpierzchła niska, irezyna herbsta.
Stałym elementem elbląskich kwietników jest ten, na którym co roku pojawia się herb naszego miasta. Podłoże już przygotowane, temperatura coraz wyższa, to znak, że niedługo miejsce to zakwitnie na biało-czerwono - informuje Maria Brejdak. W tym miejscu pracownicy ZZM zsadzą m. in. begonie i aksamitki.
Przypomnijmy, że już niebawem w Elblągu zakwitną także kwietne łąki. Miejskie łąki kwietne poprawiają estetykę miasta i dają możliwość bliższego obcowania z naturą, jednak przede wszystkim wzbogacają ekosystem i mają wszechstronne korzystne działanie ekologiczne na środowisko. Kwietne łąki to stosunkowo nowy trend w miastach. Tworzą one przyjazne miejsce dla owadów-zapylaczy, w większym stopniu niż krótko przystrzyżona trawa magazynują wodę i po prostu ładnie wyglądają. To polna enklawa, która daje bioróżnorodność w miejskich ekosystemach.
W tym roku będą one w pasie drogowym przy al. Armii Krajowej, w parku Modrzewie, przy ul. Browarnej (skrzyżowanie z ul. Obrońców Pokoju), wzdłuż Trasy Unii Europejskiej, przy ul. Kilińskiego. Przy ul. Nowej (teren dawnej szkółki ruchu) powstanie wieloletnia łąka kwietna, na której znajdą się dodatkowo rośliny cebulowe - informuje Zarząd Zieleni Miejskiej w Elblągu.
źródło: portel.pl