Elbląski Światowid ma 60 lat. To będzie wyjątkowy rok!

60 lat temu powstał Elbląski Dom Kultury im. Kazimierza Jagiellończyka. Była to jedna z pierwszych po wojnie instytucji kultury w Elblągu i w województwie warmińsko-mazurskim. Dzisiaj jest znana elblążanom jako Centrum Spotkań Europejskich "Światowid". Obchody jubileuszu rozpoczęła uroczystość otwarcia ulicy „Światowida” oraz wernisaż wystawy fotografii, pt. „Światowid wczoraj i dziś”. W wydarzeniu uczestniczyła Sylwia Jaskulska Członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

- Otwieramy wystawę i uroczyście odsłaniamy w tej przestrzeni ulicę „Światowida”. Jest to pomysł Juliusza Marka, który przyniósł mi tablicę z napisem: ulica Światowida, abyśmy mogli ją w jakiś sposób zagospodarować. Po dłuższym namyślę udało nam się tutaj stworzyć tę ulicę. Chcemy na niej mówić o naszej historii, o tym, co jest dzisiaj i o przyszłości. Stąd pomysł wystawy, który zrealizowaliśmy wspólnie z ZSG w Elblągu – podkreślał Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.

Na wystawę „Światowid wczoraj i dziś” składają się zdjęcia archiwalne pochodzące ze zbiorów CSE „Światowid” oraz zdjęcia współczesne wykonane przez uczniów Zespołu Szkół Gospodarczych w Elblągu z klasy technik fotografii i multimediów. - Bardzo dziękujemy za zaproszenie naszej szkoły do współpracy - do tego, by uświetnić tak zacny jubileusz 60-lecia. Jest to dla nas ogromny zaszczyt, a ja jestem dumna, że nasi uczniowie mogą tutaj być i że mieszkańcy będą mogli podziwiać ich umiejętności - powiedziała Maria Dobosz dyrektor ZSG w Elblągu.

Swoje zdjęcia zaprezentowało ośmioro uczniów i uczennic, a wśród nich Patrycja Czerska, Filip Czopek, Wiktoria Miszta, Karina Nadolska, Angelika Pater, Patryk Stolarski, Klaudia Zakrzewska i Sebastian Cichowlas. Wsparcia merytorycznego młodym fotografom udzielił Wojciech Sójka nauczyciel przedmiotów zawodowych ZSG.

W wydarzeniu uczestniczyła Sylwia Jaskulska Członek Zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, która podkreśliła strategiczną rolę „Światowida” w rozwoju społeczno-gospodarczym i budowaniu lokalnej tożsamości.

- Sześćdziesiąt lat…dla niektórych to dużo, a dla innych może to jest złoty okres, który można w życiu pięknie przeżyć. Ta instytucja kultury otwiera się na nowo. Nowa powierzchnia, nowy repertuar. Tak, jak kultura, ma ona cieszyć, ma wzruszać, ma nas zastanawiać i dawać do myślenia – mówiła Sylwia Jaskulska.

Inauguracja jubileuszu była także pretekstem do przedstawienia planów instytucji na najbliższe miesiące.

- Bardzo nam zależy aby „Światowid” który w ostatnim czasie bardzo mocno się zmienił, był właśnie takim miejscem gdzie każdy może tworzyć, każdy może znaleźć coś dla siebie, co pozwoli mu rozwijać swoje pasje i zainteresowania – mówiła Magdalena Czarnocka-Kaptur Zastępca Dyrektora CSE „Światowid” w Elblągu. Zaprezentowana została również oferta Inkubatora Przedsięwzięć Kulturalnych jaki od niedawna działa w Światowidzie.

 

 

Zapraszamy do lektury relacji elbląskich mediów: 

1. Światowid skończył 60 lat - Elbląska Gazeta Internetowa portel.pl 

2. Diamentowy jubileusz Światowida - Razem z Tobą 

3. Światowid świętuje 60-lecie. Z tej okazji otwarto wystawę fotografii - Radio Olsztyn 

4. Światowid ma już 60 lat. "Udało się w Elblągu stworzyć ulicę Światowida" - Elbląski Dziennik Internetowy info.elbląg.pl 

5. 60 lat elbląskiej instytucji kultury. Wystawa "Światowid wczoraj i dziś" - Gazeta Wyborcza 

6. Elbląski Światowid świętuje 60-lecie - Dziennik Elbląski

7. Ulica Światowida na 60-lecie instytucji - TrusoTV

 

Zobacz również

Zapisz się do newslettera