Śladami przeszłości do nowoczesności (relacja foto i wideo)

Gry miejskie „Śladami przeszłości do nowoczesności” mają za zadanie ukazać historię na nowo i uczyć o niej poprzez gry i zabawy, które ułatwią zapamiętanie dat i wydarzeń historycznych nawet najmłodszym. 30 września 2020 r. odbyła się pierwsza gra miejska - w Elblągu, nad którą razem z Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu współpracowały elbląskie Instytucje: Galeria EL, Muzeum Archeologiczno-Historyczne, Punkt Informacji Turystycznej, Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna, Biblioteka Elbląska im. C. Norwida, Młodzieżowy Dom Kultury oraz Teatr im. Aleksandra Sewruka.

Zadaniem uczestników było odwiedzenie Instytucji według podanej na mapach kolejności oraz rozwiązywanie zadań i łamigłówek w każdej z nich. Zadania te były nie tylko rozrywką dla uczestników, ale również okazją do rozwoju kreatywnego myślenia, a przede wszystkim, zdobywania wiedzy o historii Polski oraz regionu.

Podobnie było w Kadynach, gdzie gra miejska została zorganizowana we współpracy ze Świetlicą Wiejską. 1 października uczniowie Szkoły Podstawowej w Tolkmicku ruszyli w trasę obejmującą zabytkowe obiekty, związane również z historią Kadyn – m.in. Dąb Bażyńskiego, Klasztor Braci Mniejszych Franciszkanów, Kaplicę Birknerów, oraz Kaplicę p.w. Św. Krzyża.

Kolejna gra miejska odbędzie się 6 października w Pasłęku, przeprowadzona zostanie we współpracy z Pasłęckim Ośrodkiem Kultury. Tam również uczestnicy mogą spodziewać się zadań związanych z tematem niepodległości, Bitwy Warszawskiej oraz z samą historią regionu – mamy nadzieję, że i tym razem się czegoś nauczą, a wiedza zostanie im w głowach na dłużej.

Projekt jest dofinansowany ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej  #wiktoria1920”

Zobacz również

Zapisz się do newslettera