W piątek, 18 marca w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Słowa „…czy to jest kochanie?” na Scenie Na Piętrze zostanie wystawiony monodram Szymona Majchrzaka „Pokuć”. Wstęp wolny.
- Niestety, z przyczyn niezależnych od organizatorów, nie odbędzie się zapowiadany na 18 marca spektakl Anny Goc „Dwaj Bracia” – mówi Aleksandra Bednarczuk, kierownik artystyczny Festiwalu. - W zamian widzowie Festiwalu będą mogli obejrzeć spektakl „Pokuć” na motywach „LIDY” Aleksandra Jurewicza w wykonaniu Szymona Majchrzaka.
Opowiada on historię Alika, który mieszka z rodzicami i ukochanymi dziadkami w małej miejscowości w powiecie Lidzkim na Kresach Wschodnich. Skromne, ale poukładane życie w wielokulturowej społeczności przerywa niezrozumiała dla niego decyzja rodziców. Wraz z jej podjęciem ginie bezpowrotnie sielankowy obraz dzieciństwa... Przez naiwnie subiektywne wspomnienia bohatera stajemy się świadkami trudnego problemu przesiedleń.
Reżyserem spektaklu jest Ewa Czapik-Kowalewska, laureatka Nagrody Prezydenta Koszalina w dziedzinie upowszechniania kultury w 2014 roku. Jest ona twórczynią m.in. odnoszącego sukcesy na wielu festiwalach monodramu „Chodzenie po linie” w wykonaniu Mai Wolskiej.
Szymon Majchrzak jest stypendystą Nagrody Prezydenta Koszalina za dokonania w dziedzinie kultury w 2013 roku. Za spektakl „Pokuć” otrzymał wiele nagród, w tym: na festiwalu „SAM NA SCENIE” 2015 w Słupsku, nagrodę główną-„Złotą Igłę” na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Małych „Igła” 2015 w Ostrołęce, wyróżnienie aktorskie na Ogólnopolskim Festiwalu Monodramów i Teatrów Małych Form „BAMBERKA” 2015 w Gorzowie Wielkopolskim, GRAND PRIX na IX Tyskim Festiwalu Monodramu oraz nominację do 42. Tyskich Spotkań Teatralnych, nagrodę Jury i nominację do 31. Toruńskich Spotkań Jednego Aktora na IV Olsztyńskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora „SOLO”.
autor scenariusza: Ewa Czapik-Kowalewska/Szymon Majchrzakreżyseria: Ewa Czapik-Kowalewskascenografia: Ewa Czapik-Kowalewskaopracowanie muzyczne Ewa Czapik-Kowalewska, wykorzystano utwory zespołu „Południce"
Spektakl „Pokuć” będzie można obejrzeć w piątek, 18 marca na Scenie na Piętrze o godz. 19.00. Bezpłatne wejściówki, pobrane na spektakl „Dwaj bracia” obowiązują na spektakl „Pokuć”, organizatorzy zapraszają również tych, którzy nie pobrali wejściówek – widzowie zostaną wpuszczeni na salę, na wolne miejsca.
Patronat Honorowy: Marszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin oraz Prezydent Elbląga Witold Wróblewski.
Sponsor Główny: Grupa LOTOS. Sponsorzy: Grupa ENERGA, Kasa Stefczyka, Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji, Przedsiębiorstwo Handlowe OPTIMA, Hotel Anders w Starych Jabłonkach, Paters Producent Galanterii Skórzanej, Hotel Arbiter, Ubezpieczenia PERFECT Stanisław Jasina, Partner, Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.
Patronami medialnymi OFSS "...czy to jest kochanie?" są: Tygodnik Przegląd, Kultura Online, Kraina Łagodności, Portal Społecznościowy eKulturalni.pl, Portal Kulturalny Warmii i Mazur eŚwiatowid.pl, TVP Olsztyn, Radio Olsztyn, Telewizja Elbląska, Dziennik Elbląski, Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl. Współpraca redakcyjna: RMF Classic.