Najlepsze i polskie – tylko w kinie „Światowid”

Jeszcze tylko do końca tygodnia można głosować na filmy, które za darmo w styczniu, lutym, marcu i kwietniu będzie można zobaczyć na ekranie kina „Światowid". Wyjątkowy plebiscyt organizowany jest w ramach obchodów 50-lecia "Światowida", będzie to podróż przez cztery dekady najlepszego polskiego kina.

Elbląski Dom Kultury im. Kazimierza Jagiellończyka - pod taką nazwą 10 marca 1962 r. powołany został do życia dzisiejszy „Światowid". W przyszłym roku ta samorządowa instytucja kultury obchodzić będzie jubileusz 50-lecia - z tej okazji planowane jest wiele działań, jednym z pierwszych jest plebiscyt "Cztery dekady filmu polskiego".

Do 18 grudnia można wybrać ulubione filmy pośród zrekonstruowanych cyfrowo arcydzieł kinematografii polskiej. Tytuły, które uzyskają największą ilość głosów będzie można obejrzeć w kinie "Światowid" podczas otwartych pokazów w styczniu, lutym, marcu i kwietniu.

Wystarczy zagłosować na filmy znajdujące się na liście poniżej (po 2 tytuły z każdej dekady). Głosy należy przesłać na adres: konkurs@swiatowid.elblag.pl.

LATA 50. (styczeń)

Eroica (1957), reż. A. Munk

Ostatni dzień lata (1958), reż. T. Konwicki

Popiół i diament (1958), reż. A. Wajda

Pociąg (1959), reż. J. Kawalerowicz

LATA 60. (luty)

Niewinni czarodzieje (1960), reż. A. Wajda

Do widzenia, do jutra...(1960), reż. J. Morgernstern

Krzyżacy (1960), reż. A. Ford

Matka Joanna od aniołów (1960), reż. J. Kawalerowicz

Szatan z VII klasy (1961), reż. M. Kaniewska

Zaduszki (1961), reż. T. Konwicki

Rękopis znaleziony w Saragossie (1964), reż. W.J. Has

Salto (1965), reż. T. Konwicki

Jowita (1967), reż. J. Morgernstern

LATA 70. (marzec)

Życie rodzinne (1970), reż. K. Zanussi

Wesele (1972), reż. A. Wajda

Trzeba zabić tę miłość (1972), reż. J. Morgernstern

Sanatorium pod klepsydrą (1973), reż. W.J. Has

Nie ma róży bez ognia (1974), reż. S. Bareja

Zaklęte rewiry (1975), reż. J. Majewski

LATA 80. (kwiecień)

Constans (1980), reż. K. Zanussi

Mniejsze niebo (1980), reż. J. Morgernstern

Vabank (1981), reż. J. Machulski

Austeria (1982), reż. J. Kawalerowicz

Seksmisja (1983), reż. J. Machulski

Vabank II, czyli riposta (1984), reż. J. Machulski

Zobacz również