SPUTNIK: Wielki ekran - 3.12.2010

Kino Światowid zaprasza 3 grudnia na dwa obrazy: „Człowiek obok okna" Dmitrija Mieschijewa oraz „Ja" Igora Wołoszyna.„Człowiek obok okna" - godz. 18.00Artysta Aleksander Dronow - zwany Szurą, dokonując podsumowania swojego ponad 50 letniego życia, zdaje sobie sprawę, że nie osiągnął niczego, co przyniosłoby mu szczęście. Nie spełnił się jako aktor, również jako mąż i ojciec - syn jest daleko, a żona jest z nim z przyzwyczajenia; nie spełnił się również jako przyjaciel - jedyny bliski jemu człowiek z którym dzieli charakteryzatornię - potępia go. Niemłody, bez spektakularnego sukcesu, nie dość przystojny - ma jednak swoje zajęcie - jest człowiekiem przy oknie. Ma możliwość dopisywać właściwe słowa ludziom, których obserwuje, kierować je na właściwy tor, a tym samym zmieniać ich los. Mimo, iż może dużo, jednocześnie nic nie może zrobić z sobą samym.

Gatunek: MelodramatReżyser: Dmitrij MeschijewScenariusz: Ilja TalkinZdjęcia: Sergiej MaczilskijKompozytor: Jurij PotejenkoRok produkcji: 2010Czas trwania: 96 min.

Obsada: Jurij Stojanow, Kristina Kuzmina, Siergiej Garmasz, Marija Zwonariewa, Władimir Wdowiczenkow, Andriej Merzlikin

"Ja" - godz. 20.00Bohater filmu, młody chłopak z prowincji przygodę z narkotykami zaczął już w dzieciństwie. Jego znajomi to głownie narkomani, przestępcy, punkowcy. W wolnych chwilach pisze awangardowe sztuki teatralne. Aby uciec przed poborem do wojska, daje się zamknąć w szpitalu psychiatrycznym. Pobyt tam to gorzka lekcja życia - przymusowe leczenie, utarczki z sanitariuszami, halucynacje. Życie w "domu wariatów" przeplata się z kołaczącymi się w jego głowie wspomnieniami z dzieciństwa, w którym centralne miejsce zajmuje Guru o pseudonimie Rumun - zabójca i narkoman...

Film "Ja" to portret straconego pokolenia lat 90-tych, pogrążonego w narkotykach i zagubionego w kryminalnej rzeczywistości ówczesnej Rosji.

Gatunek: DramatReżyser: Igor WołoszynScenariusz: Igor WołoszynZdjęcia: Dmitrij JaszonkowRok produkcji: 2009Czas trwania: 89 min.

Obsada: Artur Smoljaninow, Oksana Akinshina, Aleksiej Gorbunow, Anna Michałkowa, Aleksiej Filimonow, Maria Szałajewa, Irina Brazgowka, Michaił Jewłanow, Władimir Sorokalita, Aleksiej Połujan, Roman Radow, Piotr Zajczenko, Oleg Garkusza, Olga Simonowa

Nagrody: 2010 r. - Nagroda za najlepsze zdjęcia (Dmitrij Jaszonkow)XX Otwartego Rosyjskiego Festiwalu Filmowego Kinotawr w Soczi

Autor: mat. pras.

Zobacz również