
Warsztaty tworzenia palm wielkanocnych, pokazy dekorowania świątecznego stołu, degustacja dań wielkanocnych oraz możliwość zakupu rękodzieła ludowego - te i inne atrakcje czekają na elblążan już jutro. W sobotę, 27 marca w CSE „Światowid' odbędzie się „Pogrzeb żuru i śledzia".
W najbliższa sobotę w Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" odbędzie się - przygotowany przez Restaurację Słowiańską - pokaz dekorowania stołu wielkanocnego, a także pokaz gotowania żuru wielkanocnego w wykonaniu Elbląskiego Klubu Kulinarnego oraz konkurs na aranżację stołu wielkanocnego w wykonaniu elbląskich firm gastronomicznych m.in. Kawiarni u Aktorów, Smakpolu i Restauracji Słowiańskiej.
- Podczas trwania imprezy będzie można spróbować dań, które przygotują elbląscy restauratorzy - mówi Iwona Grajkowska z CSE „Światowid". - Głównym punktem programu będzie coroczny Wielkanocny Jarmark Sztuki Ludowej, podczas którego zobaczyć i nabyć będzie można rękodzieła ludowe.
Nastąpi też rozstrzygnięcie konkursów "Palmy wielkanocne" oraz na "Babę i mazurek wielkanocny". Ponadto przez cały czas trwania imprezy najmłodsi będą mogli nauczyć się wykonywania i zdobienia pisanek w "Kąciku Małego Plastyka", a młodzież i osoby dorosłe będą mogli uczestniczyć w warsztatach tworzenia palm wielkanocnych.
- Będą też dwa otwarte konkursy - na babę i mazurek wielkanocny oraz na palmę wielkanocną - dodaje Iwona Grajkowska.
Na pierwszy z wymienionych konkursów należy dostarczyć własnoręcznie przygotowaną babę lub mazurek świąteczny. Głównym kryterium oceny wypieków będą walory estetyczne i smakowe. Dla zwycięzców konkursu organizatorzy przygotowali dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Oceny wypieków dokona jury powołane przez organizatorów.
- Wypiek należy dostarczyć w dniu jarmarku, czyli jutro, w sobotę 27 marca do Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w godz. 10.00 - 12.00 - wyjaśnia Iwona Grajkowska. - Wypieki powinny być opisane na dołączonej kartce i zawierać następujące informacje: imię i nazwisko lub zespół wykonujący pracę (skład zespołu), adres, miejscowość i kontakt, także telefoniczny.
Rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczenie nagród nastąpi podczas imprezy o godz. 13.45, po czym nastąpi degustacja wypieków przez uczestników imprezy.
Z kolei na konkurs na palmę należy dostarczyć własnoręcznie wykonaną palmę wielkanocną nie wyższą niż 2 metry. Warunkiem udziału jest wykonanie tradycyjnej palmy wielkanocnej, użycie naturalnych tworzyw i tradycyjnych form zdobniczych. Głównym kryterium oceny prac będą walory artystyczne i estetyczne oraz rodzaj wykorzystanych materiałów. Palmę, opisaną zgodnie z wytycznymi dotyczącymi konkursu na wypiek - należy dostarczyć w dniu jarmarku również w godz. 10.00 - 12.00. Rozstrzygnięcie konkursu oraz wręczenie nagród nastąpi podczas imprezy o godz. 13.30
Szczegółowy program imprezy:
11.00 - 14.00 - Wielkanocny Jarmark Sztuki Ludowej - stoiska z rękodziełem ludowym;
11.00 - 13.00 - "Kącik Małego Plastyka" - nauka wykonywania palm i malowania pisanek;
11.30 - 12.00 - pokaz gotowania żuru wielkanocnego - Elbląski Klub Kulinarny
12.00 - 12.30 - pokaz dekorowania stołu wielkanocnego przygotowany przez Restaurację
Słowiańską.
13.00 - rozstrzygnięcie konkursu na aranżację stołu wielkanocnego w wykonaniu elbląskich
firm gastronomicznych;
13:30 - rozstrzygniecie konkursu na palmę wielkanocną.
13.45 - rozstrzygniecie konkursu na babę i mazurek wielkanocny.
Autor: J.Kozłowska-Dyrla