Stanisława Celińska wystąpi w Światowidzie!

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu zaprasza Państwa serdecznie na koncert wyjątkowej artystki: Stanisławy Celińskiej wraz z zespołem pod kierownictwem Macieja Muraszko. Podczas koncertu, publiczności zgromadzonej w „Światowidzie” zaprezentowany zostanie materiał, który jest kompilacją ze wszystkich dotychczasowych płyt: „Atramentowej”, „Malinowej”, „Jesienna” oraz najnowszej „Przytul”. Na wydarzenie, które wieńczy jubileuszowy XXV Ogólnopolski Festiwal Sztuki Słowa „...czy to jest kochanie?” zapraszamy w niedzielę 19 marca br. o godz. 17:00, a przed koncertem odbędzie się koncert laureatów Festiwalu oraz wręczenie nagród.

 

*** Stanisława Celińska ***

Stanisława Celińska to znakomita i wszechstronna aktorka uwielbiana przez publiczność. W ostatnich latach dała się poznać jako równie wybitna i doceniana piosenkarka. Jej wyjątkowe emocjonalne interpretacje, empatia i charyzma powodują, że widownia Stanisławy Celińskiej składa się z osób w każdym wieku. I nie bez powodu - na jej płytach każdy znajdzie coś dla siebie. 

Pierwszy występ jako piosenkarki podczas VII KFPP Opole 1969 przyniósł wyróżnienie za utwór „Ptakom podobni” oraz nagrodę za debiut. Stanisława Celińska była wielokrotnie uczestniczką Przeglądu Piosenki Aktorskiej i zawsze wzbudzała zachwyt, dzięki mocnemu głosowi, wyrazistej osobowości i umiejętnościom interpretacyjnym. Do klasyki przeszedł jej krótki, ale bardzo efektowny występ z piosenką „Uśmiechnij się! Jutro będzie lepiej!” w 1994 r.

Kolejny rozdział wielkich sukcesów muzycznych rozpoczął się od rewelacyjnego wykonania przez Stanisławę Celińską „Atramentowej Rumby” podczas Koncertu Premier 46. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej Opole 2009, kiedy to okrzyknięto ją polską Cesarią Evorą, ponieważ - tak jak kiedyś Cesaria - potrafi zaczarować publiczność swoim niebanalnym charakterystycznym głosem. Od tego utworu rozpoczęła się współpraca Stanisławy Celińskiej z kompozytorem Maciejem Muraszko, z którym stworzyli nietuzinkowy artystyczny duet.

W maju 2015 r. ukazał się album „Atramentowa…”, który bardzo szybko osiągnął status podwójnej platyny i otrzymał tytuł Bestselleru Empiku 2015. Cztery miesiące później wydano album „Suplement. Atramentowa…”, który był kontynuacją i dopełnieniem poprzedniego. Osiągnął status złotej płyty. Kolejny album „Świątecznie...” z 2016 r. szybko zyskał status złotej płyty. Rok później reedycja świątecznej płyty została wzbogacona o 3 nowe utwory. Sukces płyt zdopingował artystów do kolejnych muzycznych poszukiwań.
W maju 2018 r. odbyła się premiera płyty zatytułowanej „Malinowa…”, która w październiku tego samego roku zdobyła status złotej płyty, a w marcu 2019 Fryderyka w kategorii „Album Roku Muzyka Poetycka”. W czerwcu podczas 56 Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu Artystce wręczono na scenie platynową płytę „Malinowej…”. W czerwcu 2019 r. Stanisława Celińska wzięła udział w koncercie z okazji 40 rocznicy pielgrzymki Jana Pawła II do Polski i wykonała „Inwokację” Adama Mickiewicza do fenomenalnej muzyki Macieja Muraszko. 
W maju 2020 r. ukazał się album „Jesienna…”, a w maju 2022 r. najnowszy, bardzo ważny album z tekstami Stanisławy Celińskiej i muzyką Macieja Muraszko – „Przytul”. To kolejna bardzo ciekawa odsłona muzycznych dokonań tego niezwykłego duetu i odpowiedź artystki na problemy współczesnego świata.

Artystce na scenie towarzyszą wybitni muzycy tworzący zespół pod kierownictwem Macieja Muraszko:
Wojciech Olszewski – fortepian, organy Hammonda
Kuba Frydrych – gitary: klasyczna, akustyczna, elektryczna, mandolina
Krzysztof Samela – kontrabas, gitara basowa
Julia Muraszko – skrzypce
Paweł Pełczyński – saksofon barytonowy, sopranowy, tenorowy, flet
Janusz Muraszko – akordeon
Maciej Muraszko – instrumenty klawiszowe, instrumenty perkusyjne, perkusja


*** Maciej Muraszko ***

Maciej Muraszko to wszechstronny muzyk, kompozytor, aranżer, producent, absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu. Ma w swoim dorobku współpracę z wieloma artystami, m.in. z Marylą Rodowicz, Zbigniewem Górnym, Ryszardem Rynkowskim, Mieczysławem Szcześniakiem, Maciejem Maleńczukiem, Zbigniewem Wodeckim, Rudi Schubertem, Piotrem Gąsowskim, Krzesimirem Dębskim, Kevinem Davisem oraz Nippim Noyą. Ponadto współpracował z Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Poznaniu, Państwową Filharmonią w Poznaniu oraz Filharmonią Narodową w Warszawie. Jest twórcą muzyki do filmów dokumentalnych (m.in. „Wracając do Marka” – dokument o Marku Hłasce) i reklamowych (laureat nagrody TYTANA) oraz muzyki filmowej i teatralnej (m.in. „Pinokio”, „Król Ubu”, „Toksyny”), a także współczesnej (m.in. Warszawska Jesień, Tryptyk „Wierchy” na 70-ciu perkusistów, organy i chór wykonany w Poznaniu, Genewie i w Barcelonie). Za muzykę do filmu Wiesława Saniewskiego „Bezmiar Sprawiedliwości” otrzymał nagrodę publiczności „Jańcio Wodnik” na XIV Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej „Prowincjonalia 2007”.

Z upodobaniem eksperymentuje z różnymi gatunkami muzyki. Jest założycielem wielu formacji muzycznych, m.in. Kwartetu A2 z Krzysztofem Majchrzakiem, zespołu Los Locos, fm mooraho oraz Psychodancing. Jest producentem muzycznym m.in. wszystkich płyt wydanych wspólnie przez Macieja Maleńczuka i zespół Psychodancing, a także płyty „Cudowny świat” dedykowanej wspaniałemu polskiemu kardiochirurgowi Zbigniewowi Relidze, w nagraniu której udział wzięli wybitni polscy wykonawcy (m.in. Stanisława Celińska, Małgorzata Walewska, Zbigniew Kurtycz, Stanisław Sojka. Mietek Szcześniak) z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Zabrzu.

Jest również m.in.: współtwórcą wyjątkowej płyty dla dzieci „Jarzynki i Przyjaciele” (2016), producentem i współkompozytorem płyty Maryli Rodowicz „Ach świecie” (2017); współproducentem i współkompozytorem płyty Idy „Prosta historia” (2017), producentem i współkompozytorem płyty Małgorzaty Ostrowskiej „Na świecie nie ma pustych miejsc” (2019), kompozytorem szczególnej suity z okazji 250 lat Andrychowa „Andrychów, dzieje tkane nutami” (2017), kompozytorem utworu oratoryjnego „List do przyjaciela” na podstawie sonetu Karola Wojtyły oraz muzyki do pastorałek podczas koncertu z okazji 700-lecia Inwałdu (2018), kompozytorem „Modlitwy o pokój” do słów Stanisławy Celińskie (premiera podczas „Koncertu dla Niepodległej” na PGE Stadionie Narodowym 10 listopada 2018) oraz kompozytorem muzyki do pierwszego muzycznego wykonania „Inwokacji” Adama Mickiewicza (premiera podczas koncertu z okazji 40 rocznicy pielgrzymki Jana Pawła 2 czerwca 2019).

Ponadto od wielu już lat tworzy niezwykły duet ze Stanisławą Celińską – jest producentem, kompozytorem i aranżerem ich wspólnych albumów.
- w maju 2015 r. ukazał się album „Atramentowa…”, który bardzo szybko osiągnął status podwójnej platyny i otrzymał tytuł Bestselleru Empiku 2015,
- cztery miesiące później wydano album „Suplement. Atramentowa…”, który był kontynuacją i dopełnieniem poprzedniego, osiągnął status złotej płyty,
- kolejny album „Świątecznie...” z 2016 r. szybko zyskał status złotej płyty, a rok później reedycja świątecznej płyty została wzbogacona o 3 nowe utwory,
- w maju 2018 r. odbyła się premiera płyty zatytułowanej „Malinowa…”, która w październiku tego samego roku zdobyła status złotej płyty, a w marcu 2019 Fryderyka w kategorii „Album Roku Muzyka Poetycka”, w czerwcu podczas 56 Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu album otrzymał status platynowej płyty;
- w maju 2020 r. ukazał się album „Jesienna…”
- a w maju 2022 r. najnowszy album „Przytul”.

 

Bilety na koncert można nabyć:
online
• w kasie Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Kasa jest czynna od poniedziałku do piątku od godz. 14.30 do 20.30 (lub 15 minut przed pierwszym seansem). W soboty i niedziele od godz. 11:30 do 20:30
• w biletomacie znajdującym się w holu CSE „Światowid” w Elblągu (płatność kartą) w godz. 8:00-21:00

Więcej informacji pod numerem: 55 611 20 68 lub mailowo pod adresem: marketing@swiatowid.elblag.pl

Zobacz również

Zapisz się do newslettera