Flisacy w Elblągu – w pierwszą środę 2023 roku na dużym ekranie

Były czasy, gdy Elbląg żył z morskiego handlu i gdy konkurował w tym z bogatym Gdańskiem. Do miasta przypływały żaglowce z Holandii i odległej Anglii. Importowano głównie sukno i przyprawy, eksportowano drewno, smołę, dziegieć i popiół oraz skóry i zboże. Do Elbląga towar przypływał Wisłą i Nogatem na tratwach. Tej tematyce poświęcone będzie pierwsze w roku 2023 spotkanie w ramach cyklu Elbląg na dużym ekranie!

Gdy w połowie XIX wieku zbudowano Kanał Elbląski, znacznie skrócono drogę spławu drewna z mazurskich lasów. Zamiast Drwęcą, Wisłą i Nogatem, płynęły teraz wprost do Elbląga. Zapotrzebowanie było tak duże, że trzeba było wiązać pnie wielowarstwowo. Kanał ledwie mógł pomieścić tę ilość drewna. Również po wojnie Kanał Elbląski przywrócono przede wszystkim dla transportu gospodarczego. Ale z czasem praca flisaków stała się zbyt ciężka i mało wydajna, aż zupełnie zniknęli z naszego krajobrazu. Zostały po nich unikalne fotografie i filmy oraz tradycje odtwarzane przez współczesnych flisaków.

W środę, 4 stycznia w Kinie Światowid wyświetlone zostaną trzy filmy poświęcone flisactwu. Będzie to jeden z odcinków magazynu Wiatrak, realizowanego przez Pawła Rogalskiego dla gdańskiego oddziału Telewizji Polskiej, zmontowany z archiwalnych zdjęć film Telewizji Elbląskiej o żegludze na Kanale Elbląskim oraz „Flis Kanałem Elbląskim” - film dokumentujący zorganizowany w czerwcu ub. roku rekonstrukcyjny flis z Iławy do Elbląga. Organizatorem tego przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Miłośników Kanału Elbląskiego NAVICULA oraz Polski Cech Flisaków, Szkutników i Sterników. Kierownikiem – Sławomir Dylewski – ekspert i znawca Kanału Elbląskiego. Dzięki ich uprzejmości film w jakości 4K będzie można obejrzeć na dużym, kinowym ekranie.

Jak zapowiada prowadzący spotkania z cyklu „Elbląg na dużym ekranie” Juliusz Marek, swoją obecność na seansie zapowiedzieli twórcy magazynu „Wiatrak” oraz uczestnicy flisu. Będzie więc okazja do poznania ich i porozmawiania. Jak zawsze, będzie też konkurs z nagrodami.

Na seans pt. „Flisacy w Elblągu” zapraszamy w środę, 4 stycznia o godz. 18:00 do Kina Światowid. Organizatorami cyklu „Elbląg na dużym ekranie” jest Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu i telewizja Truso.TV, partnerami Elbląskie Towarzystwo Kulturalne, Polskie Towarzystwo Historyczne o. w Elblągu i stowarzyszenie Polskie Telewizje Lokalne i Regionalne w Elblągu. Patronem medialnym jest Elbląska Gazeta Internetowa portel.pl. Wstęp wolny.

 

Zobacz również

Zapisz się do newslettera