Uczą się jak aktywizować seniorów

To było iście europejskie spotkanie w Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" w Elblągu. Język angielski przeplatał się z polskim, włoskim, hiszpańskim i niemieckim. A pracownicy Światowida wymieniali się kulturowymi oraz zawodowymi doświadczeniami ze swoimi europejskimi kolegami po fachu.

 Za nami pierwsze z kilku spotkań zaplanowanych w ramach projektu pn. "Elbląscy edukatorzy dla seniorów". Celem projektu jest poszerzenie programu skierowanego do osób starszych o oryginalne, innowacyjne propozycje oraz o działania w ramach Klubu Aktywnego Seniora. W Elblągu ma także powstać sieć wolontariatu senioralnego.

- Rozpoczęliśmy wielomiesięczną współpracę, która ma zaowocować nowymi działaniami na rzecz seniorów w Elblągu i w regionie – mówi Aleksandra Bednarczuk, koordynator projektu. – Pierwsze spotkanie trwało trzy dni. Każdy z partnerów biorący udział w projekcie, zaprezentował metody pracy, w których się specjalizuje, a następnie ustaliliśmy czego chcielibyśmy się od siebie nawzajem nauczyć.

W międzyczasie goście Światowida odwiedzili Centrum Sztuki Galerię El, Muzeum Archeologiczno-Historyczne oraz udali się na spacer z przewodnikiem po elbląskiej starówce.

Kolejne spotkania zaplanowane w ramach projektu "Elbląscy edukatorzy dla seniorów" będą miały charakter warsztatowy. W 2019 partnerzy projektu z Niemiec, Włoch i Hiszpanii, kolejno przeprowadzą zajęcia dla elbląskich edukatorów oraz seniorów. Z kolei w 2020 roku instruktorzy z Elbląga będą szkolić swoich europejskich kolegów.

Partnerami CSE „Światowid” w projekcie pn. Elbląscy edukatorzy dla seniorów są: AIFED z Hiszpanii, Euro-Net z Włoch oraz International Exchanges Berlin z Niemiec.

Projekt pn. Elbląscy edukatorzy dla seniorów jest realizowany przy wsparciu programu Unii Europejskiej Erasmus+.

Zobacz również

Zapisz się do newslettera