Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Elbląska Liga Tańca wraca po wakacjach

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

„Sztuka kontaktu”

2019-12-31,

Kategoria : Szkolenia, warsztaty

Od 1 maja do 31 grudnia 2019 r. w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu realizowany był projekt pod nazwą „Sztuka kontaktu”, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. W ramach tego przedsięwzięcia odbyły się cykliczne zajęcia warsztatowe z różnych dziedzin sztuki, prezentacje sceniczne, happeningi, wystawy, a także letnie warsztaty artystyczne i 13. Międzynarodowe Spotkania Artystyczne.

„Sztuka kontaktu” - był to projekt o charakterze edukacyjnym, adresowany do wszystkich grup wiekowych – dzieci, młodzieży oraz osób dorosłych. Miał na celu wyposażenie uczestników w kompetencje społeczne, zdolności do działania na rzecz innych i umiejętności komunikacyjne. Służyły temu różnorodne działania, w tym cykle warsztatów rękodzielniczych i manualno-sensorycznych, realizowanych w świetlicach wiejskich i ośrodkach kultury na Warmii i Mazurach. Zajęcia te miały pobudzić w uczestnikach kreatywność i chęć działania artystycznego, jak również zmotywować do twórczego działania i myślenia. Podczas warsztatów manualno-sensorycznych, na których powstały między innymi filcowe zabawki, nie zabrakło twórczego projektowania, wycinania i zszywania. Warsztaty manualno-sensoryczne przeprowadzono w Rejsytach w gminie Rychliki, w Suchaczu i Tolkmicku, natomiast warsztaty rękodzielnicze - w Suchaczu, Zielonce Pasłęckiej i Bartoszycach, a ich celem było rozpowszechnienie wiedzy o tradycyjnych rzemiosłach takich jak tkactwo, filcowanie i haft. Uczestnicy warsztatów - dzieci, młodzież i dorośli - mieli okazję zapoznać się z podstawami technik tkackich i tkali makatki ścienne. – Na zajęciach można było zdobyć zarówno wiedzę teoretyczną, a także praktyczną z zakresu proponowanych przez nas rzemiosł, odkryć i rozwinąć twórczy potencjał, a także zdolności manualne – mówi Teresa Miłoszewska, koordynator projektu.

W lipcu odbyła się pięciodniowa Letnia Szkoła Edukacji Artystycznej, czyli interdyscyplinarne warsztaty skierowane do młodzieży i osób dorosłych z niepełnosprawnościami oraz wolontariuszy. Wspólna praca artystyczna sprzyjała budowaniu pozytywnych relacji i więzi wśród uczestników Szkoły, uczyła empatii i zrozumienia potrzeb innych osób. Podczas realizacji warsztatów wykorzystywana była metoda projektu oraz metody aktywizujące grupę, elementy pedagogiki zabawy. Zajęcia prowadzono w CSE „Światowid” w Elblągu oraz w plenerze.

Kolejnym zadaniem były oparte na ruchu i improwizacji warsztaty ,,Skontaktowani”, których istotnym elementem była relaksacja przy dźwiękach różnych instrumentów etnicznych wprowadzających w błogi nastrój i regenerujących siły do nowych wyzwań. Warsztaty miały na celu zredukowanie stresu, wyzwalanie pozytywnej energii. Wzięli w nich udział dorośli młodzież i dzieci, a także grupy międzypokoleniowe.

W ramach projektu „Sztuka kontaktu” odbyły się także warsztaty teatralno-filmowe „Ja i Ty - rodzi MY”. Miały one wymiar artystyczny i terapeutyczny. Owocem rozmów, obejrzanych filmów i pracy na scenie był film powarsztatowy. Uczestnicy pracowali pod opieką reżysera teatralnego, eksperta od filmu oraz operatora obrazu, montażysty i realizatora postprodukcji. Do robienia zdjęć używali zwykłego aparatu, telefonu komórkowego i tabletu. W warsztatach wzięli udział uczniowie SOSW nr 2 w Elblągu, rodzice i nauczyciele.

W listopadzie w Światowidzie odbyły się 13. Międzynarodowe Spotkania Artystyczne. Upłynęły one pod znakiem prezentacji scenicznych, warsztatów, koncertów muzycznych, a spotkali się na nich artyści sprawni i z niepełnosprawnościami, z różnych stron Polski i świata. Wydarzenie to sprzyjało wymianie doświadczeń, wspólnemu spędzaniu czasu i dzieleniu się pasją do sztuki i tworzenia. – MSA to wydarzenie integracyjne, otwarte dla wszystkich, odczarowujące stereotypy i przełamujące bariery – powiedział Antoni Czyżyk, dyrektor CSE „Światowid” w Elblągu. Wydarzeniu towarzyszyły również wystawy: pierwszą z nich była wystawa duńskiej fotografii, a drugą ekspozycja prac estońskich ilustratorów książkowych. Uczestnicy MSA występowali w spektaklach teatralnych, mieli też okazję do wzięcia udziału w licznych warsztatach, które miały na celu pobudzenie kreatywności i wyobraźni uczestników. Były to zajęcia capoeiry, warsztaty improwizacji w ruchu i warsztaty tworzenia unikatowych breloków oraz map marzeń. W ostatnim dniu imprezy odbył się happening plastyczny „Strefa Twórczości”, który był przestrzenią otwartą do artystycznego tworzenia - jego uczestnicy malowali obrazy, tworzyli autorskie makatki, szyli zabawki sensoryczne, tworzyli w glinie, a przy tym wszystkim doskonale się bawili.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.


Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna