Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Targi Seniora Teraz MY!

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Witajcie w szkolnej bajce!

2019-04-15,

Kategoria : Projekty

 

Od kwietnia do grudnia 2019 r. Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu będzie realizował projekt pn. „Witajcie w szkolnej bajce!”, który uzyskał dofinansowanie w konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu Promocja literatury i czytelnictwa, priorytet Promocja.

Projekt zakłada przeprowadzenie wielu działań, które można podzielić na zadania:

BAJECZNA KONKURSOMANIA

Skierowana jest przede wszystkim na rozbudzenie kreatywności dzieci i młodzieży. Konkursy będą skierowane do kilku grup wiekowych. Ich przedmiotem będą różne formy ekspresji – praca plastyczna („5 powodów, dla których warto czytać”), tekst literacki („A co by było gdyby…?”) oraz video („Najważniejsze książki w moim życiu”). Zróżnicowany stopień trudności i form ma zainteresować i zainspirować jak największą liczbę odbiorców, pobudzić ich kreatywność w kilku dziedzinach, których wspólnym mianownikiem będzie oczywiście literatura.

BAJECZNE LATO

Na tym etapie projekt przewiduje przeprowadzanie w Elblągu Gry Miejskiej (pn. "Z dala od klawiatury, a bliżej literatury") inaugurującej projekt – na początku czerwca 2019r. W wakacje natomiast odbędą się półkolonie literacko-teatralne w Markusach (Biblioteka Publiczna Gminy Markusy). Do tej pory podobne wakacyjne półkolonie odbywały się w naszej siedzibie, ale tym razem pragniemy działaniem objąć dzieci i młodzież z mniejszej miejscowości. Efektem warsztatów będzie spektakl zaprezentowany przed mieszkańcami Gminy Markusy.

AKADEMIA PANI KSIĄŻKI

To działanie jest skierowane do uczniów szkół w Ornecie (Zespół Szkół Ogólnokształcących w Ornecie), Młynarach (Szkoła Podstawowa im. Stefana Żeromskiego w Młynarach) i Zalewie (Szkoła Podstawowa). To właśnie w tych miejscowościach, w wybranych szkołach, odbędą się pikniki literackie pn. „Akademia Pani Książki".  Nasze działania będą skierowane przede wszystkim do uczniów wybranej szkoły, ale z przygotowanych atrakcji będą mogły skorzystać również pozostali mieszkańcy miasta. Zaprosimy ich do spędzenia niezapomnianego dnia w świecie literatury. Szereg atrakcji: gra typu escape room, spotkanie z bajką czytaną, zajęcia plastyczne, dydaktyczne, edukacyjne, olimpiada „Oczytana Szkoła” a także porady ekspertów w dziedzinach szybkiego i poprawnego czytania oraz ds. nowych mediów przyczyni się do pobudzenia aktywności twórczej najmłodszych, poszerzenia wiedzy czytelniczej, wzbudzenia zainteresowania literaturą, a także poprawy jakości czytania i korzystania zasobów czytelniczych dostępnych w Internecie.

BAJECZNY HAPPENING

Na zakończenie projektu zostanie zorganizowany happening, podczas którego zostanie rozegrany finał olimpiady „Oczytana Szkoła”, a także zostaną podsumowane działania projektowe oraz zaprezentowane ich efekty – videorecenzje, opowiadania, postery motywacyjne, a także spektakl będący efektem półkolonii literacko-teatralnych i materiał multimedialny prezentujący działania projektowe. Zostanie otwarta również wystawa prezentująca prace laureatów konkursów.

 

***

GRA MIEJSKA PN. "Z DALA OD KLAWIATURY, A BLIŻEJ LITERATURY"

6 czerwca 2019 roku po raz 6 rozegraliśmy grę miejską "Z dala od klawiatury, a bliżej literatury". W tym roku została zorganizowana w ramach projektu pn. "Witajcie w szkolnej bajce!" , ale niezmiennie włączyły się w nią nasze partnerskie instytucje:  Muzeum Archeologiczno-Historyczne, Centrum Sztuki Galeria EL, Urząd Miasta Elbląg , Młodzieżowy Dom Kultury w Elblągu, Biblioteka Elbląska im. C.Norwida, Warmińsko-Mazurska Biblioteka Pedagogiczna im. Karola Wojtyły w Elblągu oraz Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. Pogoda dopisała aż nadto, słońce prażyło intensywnie, ale to nie przeszkodziło naszym wytrwałym uczestnikom z sześciu drużyn zdobywać kolejne punkty na kolejnych stacjach. A najwięcej zdobyła ich SP nr 12 w Elblagu, II miejsce zajęła drużyna z SP nr 14 w Elblągu, III - Zespół Szkół Pijarskich w Elblągu. GRATULUJEMY! 

 

Nagrodami były m.in. gry edukacyjne, książki, bony do księgarni i gadżety. Bony upominkowe dla uczestników gry miejskiej pn. "Z dala od klawiatury, a bliżej literatury" ufundowała firma PaintballElblag.pl, Hotel Młyn Aqua Spa w Elblągu, Strzecha Restauracja&Pizzeria oraz Pizzeria-Restauracja Oliwka. 

Więcej zdjęć.

***

KONKURSY

Napisz/nagraj/narysuj… i wygraj nagrody!

Trzy różne konkursy, trzy różne formy, jeden wspólny mianownik – literatura!

1. Konkurs pn. “5 powodów, dla których warto czytać” - konkurs przeznaczony dla dzieci i młodzieży do lat 18, polegający na przygotowaniu projektu postera motywacyjnego – plakatu zachęcającego do sięgania po literaturę w formie tradycyjnej, jak również nowoczesnej (audiobooka’a lub e-book’a).

2. Konkurs literacki pn. „A co by było, gdyby…?” – konkurs przeznaczony dla dzieci i młodzieży do lat 18. Przedmiotem konkursu będzie opowiadanie, które będzie przedstawiało alternatywne zakończenie ulubionej książki.

3. Konkurs pn. „Najważniejsze książki w moim życiu!” – konkurs dla osób indywidualnych, polegający na nagraniu video z krótkimi recenzjami ulubionych książek wraz z uzasadnieniem wyboru.

REGULAMINY ORAZ FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY - W ZAŁĄCZNIKACH

Prace konkursowe będą przyjmowane do 20 sierpnia 2019r. Najlepsze prace zostaną nagrodzone. Nagrodami będą bony do księgarni, gry planszowe, książki itp. Łączna pula nagród - 1000 zł. Wszelkie pytania – 55 611 20 89 / agnieszka.tkaczuk@swiatowid.elblag.pl 

 

AKTUALIZACJA z dn. 20.08.2019r. 

Prace konkursowe będą przyjmowane do 24 września 2019r.

 WYNIKI KONKURSÓW

Konkurs plastyczny pn. „5 powodów, dla których warto czytać” – konkurs przeznaczony był dla dzieci i młodzieży do lat 18. Polegał  na stworzeniu pracy plastycznej w formie plakatu zachęcającego do czytania książek. Napłynęło 49 prac, z czego 45 spełniło wymogi regulaminu.

 
I miejsce:
 - Kacper Siwek
- Julia Nasarzewska

II miejsce:
- Nikola Stelmaszew
- Zuzanna Hołubowicz

III miejsce:
- Maria Gołota
- Natalia Pędziwiatr

Wyróżnienia:
- Angelika Banaś
- Martyna Nowicka
- Alicja Pyrzanowska
- Nicoletta Sumińska
- Jakub Dębiec
- Milena Kurek
- Magdalena Wrona

Więcej posterów motywacyjnych TUTAJ.

Konkurs literacki pn. „A co by było, gdyby?”- konkurs polegał na wybraniu przez uczestników książki, której zakończenie im się nie podobało, a następnie napisaniu pracy literackiej będącej nowym zakończeniem tej książki. Napłynęło  18 prac, z czego 14 spełniło wymogi regulaminu. Prace zostały ocenione w dwóch kategoriach wiekowych:
9-12 lat:
I miejsce:
- Zofia Hada

II miejsce:
- Irmina Wójcik

13-18 lat:
I miejsce:
- Ilona Pypczyńska
II miejsce:
- Klaudia Bronhard
III miejsce:
-Ewa Czapiewska

Wyróżnienia:
- Oliwia Malkiewicz
- Szymon Cyrklewicz

Opowiadania dostępne w załącznikach.

Konkurs pn. „Najważniejsze książki w moim życiu!” – konkurs bez ograniczeń wiekowych. Polegał na nagraniu przez uczestników krótkiego video opowiadającego o najważniejszych dla nich książkach. Konkurs przeprowadzony był bez ograniczeń wiekowych. Napłynęło 8 prac, z czego 5 spełniło wymogi regulaminu. Filmy video zostały ocenione w dwóch kategoriach wiekowych:
Kategoria do 16 roku życia:
I miejsce:
- Apolonia Owczarek

Kategoria pow. 16 roku życia:
I miejsce:
- Aleksandra Gronuś
Wyróżnienie:
- Kajetan Wziątek

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie, każda praca była wyjątkowa. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Laureaci z Elbląga zostaną nagrodzeni w piątek 25 października o godz. 16:30 w Galerii Nobilis (CSE Światowid, II piętro), zaś laureatom spoza Elbląga nagrody zostaną wysłane pocztą.

 

***

PÓŁKOLONIE LITERACKO-TEATRALNE 

W dniach 1-5 lipca odbyły się półkolonie literacko-teatralne poza granicami naszej instytucji, a nawet miasta. Od poniedziałku do czwartku w Wiejskiej Świetlicy w Markusach działającej przy Bibliotece Publicznej Gminy Markusy (partner projektu) uczestniczki zajęć zapoznawały się z wartościowymi  pozycjami literackimi, poznawały metody pracy aktorów,  brały udział w ćwiczeniach z zakresu techniki aktorskiej, improwizacji, ale również zabawach integracyjnych. Młode adeptki sztuki teatralnej opracowały autorski scenariusz i przygotowywały spektakl z pomocą instruktorki pani Ireny Adamiak - aktorki Teatru im. Aleksandra Sewruka w Elblągu.  Scenariusz zainspirowany dramatem "Skrzydełka" autorstwa Małgorzaty Jokiel.  Tematyka przedstawienia dotykała bardzo dojrzałego i coraz bardziej niepokojącego zjawiska - konsumpcjonizmu. W piątek ostatnie warsztaty, próba generalna i spektakl odbyły się w  Świetlicy Wiejskiej w Żurawcu. Zgromadziło się wielu mieszkańców okolicznych miejscowości, spektakl zachwycił widzów (...nie obyło się bez łez...), po przedstawieniu znalazł się również czas na rozmowy z młodymi aktorkami, reżyserką, dyrektorem CSE i koordynatorką projektu.

Więcej zdjęć w galerii

 

 

   ***

 

Projekt pn. "Witajcie w szkolnej bajce!" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 


Autor: ajt

Drukuj

Pliki

 • video-iconNAJWAŻNIEJSZE KSIĄŻKI W MOIM ŻYCIU - REGULAMINPobierz
 • video-iconANEKS NR 1 DO REGULAMINU KONKURSU "NAJWAŻNIEJSZE KSIĄŻKI W MOIM ŻYCIU"Pobierz
 • video-icon5 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO CZYTAĆ KSIĄŻKI - REGULAMINPobierz
 • video-iconANEKS NR 1 DO REGULAMINU KONKURSU "5 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO CZYTAĆ"Pobierz
 • video-iconA CO BY BYŁO, GDYBY - REGULAMINPobierz
 • video-iconANEKS NR 1 DO REGULAMINU KONKURSU "A CO BY BYŁO, GDYBY…?"Pobierz
 • video-iconNAJWAŻNIEJSZE KSIĄŻKI W MOIM ŻYCIU - FORMULARZPobierz
 • video-icon5 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO CZYTAĆ KSIĄŻKI - FORMULARZPobierz
 • video-iconA CO BY BYŁO, GDYBY - FORMULARZPobierz
 • video-iconAleksandra JakubowskaPobierz
 • video-iconJulia BudkaPobierz
 • video-iconEwa CzapiewskaPobierz
 • video-iconIlona PypczyńskaPobierz
 • video-iconIrmina WójcikPobierz
 • video-iconKarolina CichowlasPobierz
 • video-iconKlaudia BronhardPobierz
 • video-iconMałgorzata TokarczykPobierz
 • video-iconOliwia MalkiewiczPobierz
 • video-iconSzymon CyrklewiczPobierz
 • video-iconZofia HadaPobierz
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna