Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Akademia w Centrum Nauki Kopernik

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Przyszłość sztuki przeszłości

 

Okres realizacji: 01.04.2018 – 15.11.2018
Organizatorzy:
Stowarzyszenie "Jantar" oraz Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu.

 

Projekt jest przedsięwzięciem interdyscyplinarnym, skierowanym w szczególności do dzieci i młodzieży ze środowisk wiejskich regionu, mającym na celu umożliwienie im  twórczego i aktywnego uczestnictwa w kulturze oraz obniżenie barier dostępu do kultury.

W ramach projektu odbędą się warsztaty artystyczne, plener plastyczny, ogólnopolski konkurs plastyczny, których motywem przewodnim będą wydarzenia historyczne i dziedzictwo duchowe mieszkańców Warmii i Mazur.  W działaniach weźmie udział społeczność lokalna wybranych wsi i miejscowości (Rychliki, Przezmark, Oleśno, Tolkmicko, Kadyny, Suchacz i Łęcze) a w szczególności dzieci i młodzież.

Z uwagi na przypadające w 2018 r. 100. lecie Odzyskania Niepodległości działania artystyczne i plastyczne będą pretekstem a jednocześnie środkiem wyrazu do upamiętniania ważnych wydarzeń z historii Polski.

Jednym z pierwszych działań będą warsztaty witrochromii pt. „Święty Wojciech na szkle malowany” adresowane w szczególności do dzieci i młodzieży.

Warsztaty odbędą się w Bibliotece Publicznej w Rychlikach w dn. 9.05.2018 r. w godz. 10.00 – 14.00.

Motywem przewodnim warsztatów będzie namalowanie wizerunku Świętego Wojciecha oraz  wybranych scen z  jego życia i śmierci, które na zawsze splotły się historią  Świętego  Gaju i pobliskich Rychlik. Celem warsztatów będzie nauka rysowania piórem i tuszem konturów, a później malowanie farbami na szkle wizerunku św. Wojciecha techniką witrochromii -  nazwa pochodzi od łacińskiego vitrum szkło oraz greckiego chróma barwa. Technika ta była znana od dawna w kulturze ludowej Warmii i Mazur oraz na terenie Podhala, a namalowane w ten sposób obrazy  do dzisiaj ozdabiają wnętrza.

Warsztaty poprowadzą Ewa Bednarska Siwilewicz, Ewa Maciejewska i Katarzyna Hałuszczak.

Wstęp wolny.

Informacji udziela Ewa Bednarska Siwilewicz, tel. 55 611 20 64

 Projekt jest współfinansowany ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Starostwa Powiatowego w Elblągu

 

Zapraszamy do oglądania galerii zdjęć z poszczególnych działań projektu:

 

PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna