Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid ekulturalni.pl rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Rusza rozbudowa! Konferencja prasowa 14.08.2018

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Kultura dla seniora – senior dla kultury

PIERWSZE SPOTKANIE Z GOŚCIEM W KLUBIE AKTYWNEGO SENIORA 

 27 czerwca o 15:00 w CSE „Światowid” odbędzie się pierwsze spotkanie z gościem. W trakcie prezentacji Klubowicze i zaproszeni specjaliści porozmawiają o tym, jak bezpiecznie zbierać grzyby i leśne zioła oraz skutecznie chronić się przed kleszczami.

Kurki do jajecznicy, sójki do usmażenia oraz maślaki w ocet. Mięta na żołądek, pokrzywa na cerę i rumianek, nadający blask włosom – to pyszności i skarby natury, które możemy znaleźć w niemal każdym lesie czy parku. Piękna, utrzymująca się od kilku tygodni pogoda zachęca do spędzania czasu w cieniu drzew i na nasłonecznionych polanach. Zanim jednak pogrążymy się w lekturze na ławce lub wkroczymy na szlaki Bażantarni, rozejrzyjmy się, jakie rośliny mamy wokół… i do czego mogą się przydać konkretne listki, nóżki i kapelusze.

Pierwszy prelegent, specjalista z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, przypomni seniorom zasady bezpiecznego zbierania grzybów. Opowie także, jak w trakcie wizyt w leśnej głuszy i miejskich parkach bronić się przed komarami czy kleszczami.

W drugiej części spotkania Anna Izdebska przybliży Klubowiczom prozdrowotne właściwości ziół, a także roślin ogrodowo-balkonowych. Podpowie, jak rozpoznać wiązówkę czy podbiał, gdzie ich szukać, jak zbierać lub hodować i przechowywać. Zdradzi też sposoby na sporządzanie ziołowego remedium na różne dolegliwości i mikstur, które przed nimi uchronią.

Seniorzy będą mogli skorzystać z przygotowanych warsztatów, ale też samodzielnie poprowadzić zajęcia, sprawdzając się w roli instruktorów. Spotkania z gośćmi to natomiast okazja do dyskusji na interesujące klubowiczów tematy i poszerzanie wiedzy z konkretnych dziedzin. Udział w prelekcjach to również sposób na znalezienie nowych znajomych o podobnych zainteresowaniach.

Pierwsze spotkanie odbędzie się 27.06.2018 r. (środa) o godz. 15:00 w galerii Nobilis w CSE „Światowid” w Elblągu.

Wszystkich zainteresowanych prosimy o kontakt pod numerem tel. +55 611 20 59 lub drogą elektroniczną pod adresem aleksandra.bednarczuk@swiatowid.elblag.pl. 

******

KLUB AKTYWNEGO SENIORA

W ramach projektu przy Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu powstał Klub Aktywnego Seniora. Pierwsze spotkanie odbyło się 16 czerwca.

Ideą Klubu jest aktywizacja seniorów, którzy mają problemy z zagospodarowaniem nadmiaru wolnego czasu. Udział w zajęciach stanie się okazją do poznania nowych osób o podobnych zainteresowaniach.

Przede wszystkim chcemy jednak zachęcić uczestników do aktywnego dzielenia się swoją pasją i twórczymi umiejętnościami – uczestnicy wcielą się w instruktorów i poprowadzą zajęcia z dziedzin, w których czują się najlepiej.

Więcej informacji TUTAJ. 

*****

Zapraszamy do oglądania GALERII ZDJĘĆ ZE SPOTKAŃ KLUBU:

SPOTKANIE MAJOWE
SPOTKANIE W CZERWCU
SPOTKANIE W LIPCU

 

*****

Na przełomie lipca i sierpnia zrealizowaliśmy międzypokoleniowe warsztaty fotograficzne i plastyczne w ramach "Letniej Akademii Artystycznej". Odwiedziliśmy kolejno Suchacz, Przezmark, Gronowo Elbląskie i Pasłęk. W każdej miejscowości szukaliśmy lokalnego fokloru, który inspirował instalacje plastyczne. Mieszkańcy przygotowywali tablice, na których można sąsiadom przekazywać różne treści. Tablice zawisły na płotach w strategicznych miejscach aby jak najwięcej osób miało do nich dostęp. Podczas warsztatów fotograficznych mieszkańcy mogli dowiedzieć się na co zwracać uwagę podczas robienia zdjęć, jak prawidłowo kadrować i operować światłem. Fotografie wykonywali zarówno przy użyciu profesjonalnych aparatów fotograficznych, jak i telefonów komórkowych oraz jednorazowego sprzętu, który zakupiliśmy na potrzeby warsztatów. Najważniejszą częścia warsztatów była sesja fotograficzna mieszkańców w ludowych strojach przy wykonywaniu współczesnych czynności np. pracy na komputrze, jazdy na deskorolce czy robieniu sobie selfie.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wyjazdów:

Letnia Akademia Artystyczna w Suchaczu

Letnia Akademia Artystyczna w Przezmarku

Letnia Akademia Artystyczna w Gronowie Elbląskim

Letnia Akademia Artystyczna w Pasłęku

*****

O PROJEKCIE:

Działania w ramach projektu są skierowane do seniorów z Elbląga i regionu. Ich celem jest zapobieganie negatywnym skutkom zakończenia kariery zawodowej – marginalizacji i wykluczenia społecznego.

Projekt „Kultura dla seniora – senior dla kultury” ma zaktywizować odbiorców w ramach oryginalnych działań edukacyjno-animacyjnych, likwidować bariery społeczne także przez integrację międzypokoleniową, inspirować do odkrywania nowych pasji i ich kreatywnego rozwoju oraz poszerzyć wiedzę i praktyczne umiejętności z zakresu różnych dziedzin kultury i nowych technologii.

Na zadanie składają się cykliczne warsztaty artystyczne i edukacyjne w Elblągu, Letnia Akademia Artystyczna – warsztaty plastyczne i fotograficzne w Suchaczu, Przezmarku, Gronowie Elbląskim i Pasłęku, a także działania elbląskiego Klubu Aktywnego Seniora, nawiązujące do tradycji tzw. uniwersytetów ludowych. W ramach działań zostanie także wydany „Przewodnik Twórczego Seniora”. Podsumowaniem projektu będą Targi Seniora.

Projekt będzie realizowany w okresie maj-grudzień 2018 r.
Udział w działaniach projektowych jest bezpłatny.

"Kultura dla seniora - senior dla kultury" na Facebooku

Patroni medialni: 

Elbląska gazeta Internetowa PortEl, Truso TV, Radio Olsztyn 

 

 

***

 

 

PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna