Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid ekulturalni.pl rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Rusza rozbudowa! Konferencja prasowa 14.08.2018

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

"Relacje" w Galerii Nobilis

2018-02-17,

Kategoria : Wystawy

Już niedługo wystawę „Relacje” sześciu artystek z Wrocławia, będzie można obejrzeć w Galerii Nobilis w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Zaprezentowane zostaną prace malarskie zupełnie różnych osobowości twórczych. Wystawa będzie dostępna dla oglądających od 17 lutego do 22 marca 2018 r.

 

Katarzyna Banaś

Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. Dyplom z malarstwa obroniła w 1997 roku w pracowni profesora Józefa Hałasa. Abstrakcyjne malarstwo Kasi Banaś jest inspirowane pejzażem. W ostatnich latach stworzyła także cykle obrazów inspirowanych poezją Henrika Nordbrandta i Tomasza Różyckiego. Jest autorką kilkudziesięciu wystaw indywidualnych w kraju i za granicą m.in. „Te poniechane światy", Galeria Platon i Mleczarnia, Wrocław, wystawa z okazji oficjalnej wizyty w Polsce JKW Księżnej Marii Elżbiety, Duński Instytut Kultury, Warszawa, „List Oceaniczny", Galeria Platon, Wrocław, Filharmonia Wrocławska, „Olśnienia i powroty", Galeria Miejska, Wrocław. Brała też udział w licznych wystawach zbiorowych. Jest laureatką nagród i wyróżnień m.in. Nagroda Roku ZPAP, za wystawę „List Oceaniczny”, Galeria Platon, Wrocław, 2013 r. obrazy inspirowane poezją Tomasza Różyckiego, które były prezentowane także na targach sztuki w Polsce i w Danii.

Strona internetowa artystki: www.banas.art.pl

 

„Moje malarstwo ma dwa źródła inspiracji, pierwszym jest pejzaż, drugim poezja - często oba przenikają się podczas pracy nad różnymi cyklami obrazów. Posługuję się językiem abstrakcji, jednak u podstaw moich prac leży głębokie przeżycie natury. Żywa tkanka pejzażu, nieustannie zmieniające się światło, kolor, przestrzeń są dla mnie zawsze wielkim wyzwaniem. W swojej sztuce wciąż ponawiam próbę stworzenia malarstwa pejzażu posługującego się kodem abstrakcji (kolor, materia, podział, rytm) a jednocześnie pełnego uczuć, intuicyjnego. Wybieram nie tyle dokładną obserwację, ile emocjonalne wchłanianie w siebie świata. Z miejsc, które są dla mnie ważne zawsze najmocniej zapamiętuję światło i kolor. Te wspomnienia są trochę jak slajdy oglądane pod światło w dzieciństwie. Chciałabym, żeby moje obrazy były taką pamiątką chwili, śladem przeżycia”.

Katarzyna Banaś

 

 

Małgorzata  Jojnowicz

Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu, dyplom uzyskała w 2000 r. na kierunku Architektura Wnętrz. Malarstwo studiowała w pracowni prof. Wandy Gołkowskiej i prof. Piotra Błażejewskiego. Oprócz malarstwa zajmuje się przede wszystkim projektowaniem wnętrz. Tworzy także ilustracje, fotografie artystyczne, malarstwo ścienne. Prowadzi warsztaty artystyczne m.in. w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Organizuje wystawy sztuki jako kurator.

Należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. Nominowana do Nagrody Roku 2015 (przyznawaną przez ZPAP Wrocław) za wystawę „ISTOTA KOLORU” w Galeria Kaprys we Wrocławiu. Uczestniczka wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych. Została wyróżniona w kilku konkursach malarskich i fotograficznych. Jej obrazy znajdują się w prywatnych kolekcjach m.in. w Polsce, Francji, Niemczech, USA, Holandii.

 

„W moich obrazach najważniejszy jest kolor, a właściwie energia, którą on ze sobą niesie. Są to kompozycje abstrakcyjne, kompozycje koloru- całkowicie uwolnione od jakichkolwiek skojarzeń z przedmiotem. Pokazuję emocje przetworzone na język abstrakcji, niedopowiedzenia. Emocje przeskalowane na wymiar blejtramu”.

Małgorzata Jojnowicz

 

 

Martyna Rejczak

Absolwentka malarstwa Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Dyplom z malarstwa „Od chaosu do porządku. Emocja a świadome tworzenie materii w obrazie” pod kierunkiem prof. Andrzeja Klimczaka-Dobrzanieckiego uzyskała w 2016 roku. Jest autorką kilku wystaw indywidualnych m.in. „Kształty odszukane”, Galeria Ciasna, Jastrzębie-Zdrój, 2016 r., wystawa malarstwa, Galeria Pod Psem, Wrocław, 2014 r., Uczestniczyła również w licznych wystawach zbiorowych m.in. „Plenerowy wymiar sztuki”, wystawa I oraz II Międzynarodowego Pleneru Malarsko-Rzeźbiarskiego, Forum Synagoga, Ostrów Wielkopolski, 2014 r., 2015 r., „Jedną Sztukę Proszę”, Targi Sztuki, HART Hostel & Art, Wrocław 2016 r. Została wyróżniona w Ogólnopolskim Konkursie Sztuki im. Vincenta van Gogha w Rybniku w 2016 r.

„W malarstwie i procesie tworzenia szczególnie interesuje mnie akceptacja emocjonalności, jako czynnika mającego bardzo ważny wpływ na dzieło i która stanowi rdzeń obrazu. Emocjonalność tą rozumiem, jako przyzwolenie na zadzianie się przypadku, wykorzystanie spontaniczności gestu oraz intuicyjność w dobieraniu koloru. Późniejszy etap malowania, etap „samokontroli” jest dopełnieniem poprzednich procesów dziejących się w obrazie, który definiuje obraz ostatecznie”.

Martyna Rejczak

 

 

Justyna Sirecka

Studia ukończyła w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W 2015 roku obroniła dyplom w pracowni prof. Andrzeja Klimczaka – Dobrzanieckiego. Uczestniczyła w przeglądzie rysunku figuratywnego Wyższych Szkół Artystycznych „Figurama” oraz w 25 Ogólnopolskim Przeglądzie Malarstwa Młodych PROMOCJE 2015. Artystka prezentowała swoje prace na kilku wystawach indywidualnych m.in. „Prof. Klimczak Dobrzaniecki przedstawia: malarstwo Justyny Sireckiej”, Stacja Dizajn, Wrocław, 2016 r., oraz na licznych wystawach zbiorowych m.in. „IX Park Sztuki”, Galeria Sztuki Socato, Wrocław, 2018 r., „Rezonanse Sztuki 6 KONFRONTACJE”, Narodowe Forum Muzyki, Wrocław, 2017 r., „VIII Park sztuki”, Galeria Sztuki Sonato, Wrocław, 2017 r., „DROGA DONIKĄD/ROAD TO NOWHERE”, instalacja video + gest malarski, Galeria Entropia, Wrocław, 2015 r., „O obrazach, do których można wejść jak do lasu” w ramach Festiwalu Podwodny Wrocław, Browar Mieszczański, Wrocław, 2015 r., animacja w ramach VIII Festiwalu Puls Literatury w programie Animowane szumy, zlepy, ciągi, Dom Literatury, Łódź, 2014 r.

„Od zawsze interesują mnie formy z natury, którą przedstawiam jako fragment, wycinki z pogranicza snu i jawy. Inne miejsca, nierealne przestrzenie są trochę jak ucieczka od tego świata, a jednocześnie przedwczesna tęsknota za nim, lęk przed odejściem”.

Justyna Sirecka

 

Krystyna Szczepaniak

Studia ukończyła na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Dyplom z malarstwa uzyskała w pracowni prof. Jerzego Kałuckiego, natomiast z ilustracji książkowej u prof. Grzegorza Marszałka. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, projektowaniem graficznym, ilustracją książkową, grafiką warsztatową oraz fotografią. Współpracowała z czasopismami: „Czas kultury”, „Chip”, „Elsevier”. Była komisarzem Międzynarodowych Plenerów „Kogut - akwarela, pastel, drewno” w Oławie i Kliczkowie oraz była członkiem jury Konkursu Plastycznego we Wrocławiu. Ma za sobą liczne wystawy zbiorowe oraz kilka indywidualnych. Wielokrotnie uczestniczyła w konkursach. Jest laureatką II nagrody „Stabilo Tone” w Poznaniu, nagrody „Promocje’95” w Legnicy, III nagrody „Trangression” we Włoszech, nagrody „Cdn... malarstwo 2004” we Wrocławiu. 

 

Martyna Zaradkiewicz

Pochodzi z Elbląga. Studiowała w Instytucie Edukacji Artystycznej przy Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. W 2011 obroniła dyplom w pracowni rzeźby u prof. Macieja Zychowicza. W 2013 obroniła dyplom magisterski w pracowni arteterapii u prof. Wiesława Karolaka. Brała udział w wymianie studenckiej w Danii na kierunku Animation as a learning tool. W 2015 roku założyła Galerię Sztuki TĘTNO we Wrocławiu wraz z Anną Gałuszka i Moniką Muszyńską.


Autor: Paula Załuska

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna