Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Wernisaż Liceum Plastycznego

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Interpretacja rzeczywistości Siergieja Szemieta

2017-08-01,

Kategoria : Wystawy

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu zaprasza we wtorek, 1 sierpnia na wernisaż malarstwa Siergieja Szemieta pt. „Interpretacja rzeczywistości”. Wernisaż odbędzie się w Galerii Nobilis o godz. 18.00. Wystawa dostępna do 19.09.2017 r. Wstęp wolny.

Tak o swoim malarstwie mówi Siergiej Szemiet: „Interpretacja rzeczywistości. W malarstwie jest jak w muzyce, jeden temat może mieć wiele interpretacji. Ten sam pejzaż każdy artysta namaluje inaczej. Od realizmu do abstrakcji. Celem mojej pracy twórczej jest wyobraźnia. Kiedy patrzę na konkretny przedmiot, pejzaż lub twarz, chcę powiedzieć coś więcej niż tylko opisać to co widzę przed sobą. W książkach dla dzieci zobaczymy wiele bajecznych ilustracji, mitycznych postaci, niezwykłą przyrodę - to nie są suche fakty z rzeczywistości. Ilustrator dodał tam szczyptę swojej wyobraźni, budząc przy tym wyobraźnię czytelnika. Dorośli przestają przechadzać się po krainach wyobraźni. W swoich obrazach staram się pokazać ukryty wewnętrzny świat. Są one próbą ukazania innej perspektywy postrzegania rzeczywistości, próbą zobaczenia tego czego dotychczas nie wdzieliśmy, a także tego, czego istnienia nawet nie podejrzewaliśmy. Nie są to ilustracje dla dzieci, nie jest to także fantasy. W obrazach możemy dostrzec to, czego czasami nie potrafimy zobaczyć w rzeczywistości. Błękitny ptak na moim obrazie jest symbolem szczęścia – kto go znajdzie, ten będzie szczęśliwy, tak głosi legenda. Ludzie bardzo często nie zauważają swojego szczęścia i bezustannie szukają nowych dróg, by odnaleźć siebie i swoje życiowe miejsce. Obraz jest oknem na świat, w którym może zdarzyć się wszystko”.

Siergiej Szemiet urodził się w Oszmianie (woj. grodzieńskie, Białoruś). W 1986 roku ukończył Państwową Szkołę Muzyki i Malarstwa w Mińsku. Następnie podjął naukę w Studium Sztuk Pięknych im. A.K. Glebowa w Mińsku. Od 1995 roku uczestniczy w grupowych i indywidualnych wystawach oraz krajowych i międzynarodowych plenerach artystycznych. Część prac twórczych artysty znajduje się obecnie w kolekcji Współczesnego Muzeum Sztuki Białorusi w Mińsku, w filii Narodowego Muzeum Malarstwa w Mińsku, w Białoruskim Centrum Historii i Kultury w Holszanach, Muzeum Archidiecezji Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie, jak również w prywatnych kolekcjach na Białorusi, Litwie, w Rosji, Polsce, Izraelu, Niemczech, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych. Od 1999 roku jest członkiem Białoruskiego Związku Malarzy. W latach 2006-2007 został stypendystą VI edycji programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Rzeczpospolitej Polskiej "Gaude Polonia". Od 2008 roku pracuje jako wykładowca na Wydziale Historii i Kultury UPJP II w Krakowie. W 2010 roku uzyskał tytuł doktora sztuki na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.


Autor: Paula Załuska

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna