Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Spotkanie z Piotrem Pogonem

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Kadyny wioską sztuki

2017-07-04,

Kategoria : Szkolenia, warsztaty

To już 11 plener artystyczny organizowany pod hasłem „Kadyny - wioska sztuki”. Warsztaty ceramiczne, malarskie, podróż ze szkicownikiem to tylko niektóre atrakcje, które będą dostępne. Plener odbędzie się w dniach 4-8.07.2017 r. w Kadynach.

Motywem przewodnim pleneru będzie kadyńska ceramika figuralna i kafle. Podczas pleneru i warsztatów ceramicznych uczestnicy wykonają prace inspirowane dawnymi wzorami naczyń i majoliki Kadyńskiej, w której dominowały motywy zwierząt z okresu secesji i art deco. Powstaną również kafle piecowe, a uczestnicy nauczą się wyrabiać i zdobić kafle, które były głównym wytworem ceramiki mazurskiej.
- Te najbogatsze w treść i rysunki umieszczano w górnej, najwidoczniejszej części pieca - mówią organizatorzy. - Kaflarstwo mazurskie było niezmiernie bogate w liczne motywy ornamentacyjno – dekoracyjne, na których umieszczano rośliny, zwierzęta i osoby z najbliższego otoczenia.

W warsztatach weźmie udział młodzież z liceów plastycznych z Olsztyna i Gronowa Górnego, nauczyciele plastyki i instruktorzy pracowni ceramicznych z Elbląga i Bartoszyc.

- Zajęcia warsztatowe odbywać się będą na terenie świetlicy, na plaży w Kadynach, w sąsiedztwie zabytkowej cegielni, na licznych punktach widokowych - dodają organizatorzy. - Za udostępnienie świetlicy w Kadynach dziękujemy Dyrekcji Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Tolkmicku oraz Stowarzyszeniu "Kadyny".

Warsztaty ceramiczne i malarskie poprowadzą Michał Sęczawa i profesor Wojciech Sęczawa, wykładowca rzeźby w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, a także Paula Załuska i Ewa Bednarska-Siwilewicz, instruktorki z CSE "Światowid". Część prac ceramicznych, które powstaną podczas warsztatów zostanie wypalona w piecu do raku, a pozostała część zostanie poddana obróbce w piecu ceramicznym w pracowni CSE „Światowid”. Uzupełnieniem warsztatów plastycznych będą warsztaty przygotowywania i wypieku chleba w glinianym piecu. Na zakończenie odbędzie się degustacja - będzie można skosztować chleba z dżemem wiśniowym, miodem lub ze smalcem.

Program pleneru

  • 5 lipca o godz. 10. 00 ze Świetlicy w Kadynach wyjazd w podróż ze szkicownikiem zwiedzanie Kadyńskiego lasu, czarną droga obok Klasztoru Franciszkanów, do pióropusznikowego  jaru.
  • 6 lipca od godziny 11.00 prezentacja technik kreatywnych  w malarstwie-miejsce Świetlica w Kadynach.
  • 7 lipca od godziny 10.00 w Świetlicy Kadyna wspólne wyklejanie glinianej  kopuły pieca i warsztaty pieczenia chleba, teren Świetlicy w Kadynach.
  • 7 lipca  o godz. 18.00 - otwarcie wystawy poplenerowej w Świetlicy w Kadynach.

 

 

Autor grafiki: Magda Martin


Autor: Paula Załuska

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna