Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Spotkania brydżowe w czerwcu - Klub Aktywnego Seniora

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Wykopane pod Grunwaldem

2016-04-22,

Kategoria : Regionalna Pracownia Digitalizacji

 Wszystkich zainteresowanych średniowieczną historią i wykopaliskami Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” zaprasza na spotkanie z archeologiem – dr. Piotrem A. Nowakowskim z Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku. Wstęp wolny. 

W piątek,  22 kwietnia o godz. 12.00 w Sali Kameralnej Kina Światowid odbędzie się spotkanie, którego gościem będzie dr Piotr A. Nowakowski - kierownik działu Archeologiczno - Historycznego Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku, archeolog z Uniwersytetu Łódzkiego, koordynujący wykopaliskami prowadzonymi na Polach Grunwaldzkich.

W latach 2014-2105 na Polach Grunwaldzkich prowadzone były badania archeologiczne z udziałem naukowców, archeologów – pracowników Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku oraz poszukiwaczy z Danii, Norwegii, Wielkiej Brytanii i Polski. Do konserwacji trafiło 100 najbardziej interesujących zabytków pozyskanych w czasie badań, w tym m.in. groty strzał i bełtów, fragmenty głowni broni białej, żeleźca toporów i siekier, ostrogi i ich fragmenty czy elementy rękawicy pancernej wszystkie związane z Bitwą pod Grunwaldem.

Doktor Piotr Nowakowski opowie nam o tym, co udało się na Polach Grunwaldzkich odnaleźć, a były to nie tylko średniowieczne przedmioty – mówi Urszula Jatkowska z  Regionalnej Pracowni Digitalizacji. - Zapytamy również o same  wykopaliska i współpracę z poszukiwaczami.

Część  z odnalezionych obiektów jest obecnie digitalizowana w Regionalnej Pracowni Digitalizacji, która działa w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Jeden z już scyfryzowanych obiektów będzie można zobaczyć na kinowym ekranie podczas tego spotkania.

Muzeum Bitwy pod Grunwaldem przewiduje premierę zakonserwowanych zabytków na tegoroczną Noc Muzeów – z 16 na 17 maja. Po niej, zabytki w wersji cyfrowej będzie można również  oglądać na stronie cyfrowewm.pl.

Spotkanie ma charakter otwarty. Wstęp wolny. 

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna