Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid ekulturalni.pl rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Wystawa "Pracownia nr 6"

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Warta poznania - Warmia

2017-11-18,

Kategoria : Regionalna Pracownia Digitalizacji

Niewielka, sąsiadująca z nami kraina historyczna, która zachowała swój kształt przez wieki, zyskując nazwę Świętej. Przez dwa lata Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” podejmowało działania na rzecz Warmii – upowszechniania wiedzy o jej dziedzictwie materialnym i niematerialnym. W sobotę, 18 listopada odbędzie się konferencja podsumowująca  projekt „Warmio, quo vadis?”.

Dokąd zmierzasz Warmio? Z tym pytaniem mierzyli się uczestnicy projektu Warmio, quo vadis? Czy to czas na odpowiedzi, czy może pojawiło się jeszcze więcej pytań? Wszystkich, którzy chcieliby się dowiedzieć czegoś o Warmii, spotkać osoby, które tam żyją i pracują, poznać dziedzictwo materialne i niematerialne tej „Świętej” ziemi CSE „Światowid” zaprasza na konferencję podsumowująca projekt.

- Po dwóch latach działań, przyszedł czas na podsumowanie – na rozliczenie się z tego, co udało się zrealizować i spisanie wniosków, które pomogłyby w dalszej ochronie i popularyzacji Warmii, byłyby punktem wyjścia do kolejnych działań na jej rzecz – mówi Hanna Laska-Kleinszmidt, koordynator projektu „Warmio, quo vadis?”.

A w ramach projektu odbył się plener artystyczny, warsztaty z rzeźby, wystawa poplenerowa, badania etnograficzne, powstało pięć filmów o Warmii i książka „Warmio, quo vadis?”, zostały zrealizowane zajęcia dla uczniów i 3-dniowa konferencja dotycząca ochrony warmińskiego dziedzictwa, a także digitalizacja warmińskich zabytków.

- Działo się naprawdę dużo i warto to podsumować, ale ta konferencja to przede wszystkim okazja do bliższego poznania Warmii – jej materialnego i niematerialnego dziedzictwa – to kraina, która jest tak blisko nas, a dla wielu wciąż nie w pełni odkryta. To także okazja do spotkania z historykami, regionalistami, miłośnikami Warmii i do dyskusji o tym regionie, ale nie zabraknie także kiermaszu tradycyjnych potraw i rzemiosł z naszego regionu oraz występu kapeli folklorystycznej – dodają organizatorzy. 

Program konferencji podsumowującej projekt „Warmio, quo vadis?” 18.11.2017 Elbląg

10.30

Rozpoczęcie

„Świadomi Warmii” Edyta Bugowska (historyk, Regionalna Pracownia Digitalizacji)

„Materialne dziedzictwo Warmii” Dariusz Barton  (Warmińsko – Mazurski Wojewódzki Konserwator Zabytków)

„Niematerialne dziedzictwo Warmii” Jagoda Semków (kierownik Działu Dokumentacji Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku)

12.30

przerwa

13.00

„Współczesne niematerialne dziedzictwo kulturowe Warmii- zachowane, odtwarzane czy wymyślone?” Aleksandra Paprot-Wielopolska (etnolog i kulturoznawca, członkini Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego)

„Warmia oczami Warmiaka” Edward Cyfus (gawędziarz, popularyzator gwary i kultury warmińskiej, pisarz, muzyk)

14.20

dyskusja

15.00- 16.00

prezentacja filmów „Pięć opowieści o Warmii”

Wstęp wolny.

Projekt "Warmio, quo vadis?" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Partnerami projektu są: Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie wraz z delegaturą w Elblągu, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, Muzeum Budownictwa Ludowego. Park Etnograficzny w Olsztynku, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Stowarzyszenie JANTAR z Elbląga, Portal kulturaludowa.pl, Polskie ​Radio Olsztyn, Dziennik Elbląski, Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl, portal Kulturalny Warmii i Mazur eŚwiatowid.pl, portal eKulturalni.


Autor: Edyta Bugowska

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna