Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid ekulturalni.pl rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

OFSS "...czy to jest kochanie?" 2018

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Spacer po schronie

2017-08-18,

Kategoria : Regionalna Pracownia Digitalizacji

Dziś, w piątek 18 sierpnia nastąpiło oficjalne przekazanie i umieszczenie na stronie scyfryzowanego przez Regionalną Pracownię Digitalizacji schronu biernego Regelbau 502 w Piszu. To obiekt wpisany do Rejestru Zabytków, prototypowy i wyjątkowy – bo jedyny tego typu w Polsce. Miłośnicy militariów z całego świata, jeśli nie trafią do Pisza, będą moli zwiedzić go podczas wirtualnego spaceru.

Pozycja Piska to leśny punkt oporu wojsk niemieckich, którego budowa rozpoczęła się w 1939 r.  Schron bierny Regelbau 502 był głównym w zespole piskich schronów wojskowych i pełnił funkcję stanowiska dowodzenia odcinka Punkt Oporu Pisz. Stowarzyszenie Historyczne Piska Pozycja Ryglowa wykonało w schronie prace konserwacyjno-renowacyjne, dzięki czemu w jego wnętrzu powstała ekspozycja militarno-historyczna, dostępna do bezpłatnego zwiedzania. Na stronie cyfrowewm.pl można obejrzeć animacje z wykorzystaniem modelu 3D, a wkrótce będzie tam również umieszczony  wirtualny spacer po piskim schronie.

- W kręgu naszych zainteresowań digitalizacyjnych są nie tylko muzealia – mówi Hanna Laska-Kleinszmidt, kierownik Regionalnej Pracowni Digitalizacji. – Posiadany przez nas sprzęt i oprogramowanie doskonale sprawdzają się również przy większych obiektach architektonicznych i w planach naszej Pracowni jest coraz więcej tego typu realizacji.

Zdigitalizowane materiały na ręce Sławomira Wolskiego prezesa Stowarzyszenia Historycznego „Piska Pozycja Ryglowa” przekazali Wioletta Śląska-Zyśk wicemarszałek Województwa Warmińsko-mazurskiego oraz Antoni Czyżyk dyrektor Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Prace wykonała Regionalna Pracownia Digitalizacji, która działa w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Powstała dla digitalizacji i udostępniania dziedzictwa kulturowego Warmii i Mazur w sieci. Pracownia, jako pierwsza w regionie, archiwizuje eksponaty w technice 3D. Na stronie cyfrowewm.pl prócz np. elbląskich form przestrzennych, można również oglądać ponad sto kapliczek, wirtualne spacery, a także eksponaty z muzeów z terenu Warmii i Mazur oraz Żuław.

Link do zdigitalizowanego schronu.


Autor: Edyta Bugowska

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna