Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid ekulturalni.pl rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

OFSS "...czy to jest kochanie?" 2018

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Cyfrowy przegląd Warmii

2017-10-16,

Kategoria : Regionalna Pracownia Digitalizacji

 Charakterystyczne dla Warmii – kapliczki, zabudowania mieszkalne i gospodarcze oraz przykład architektury sakralnej to obiekty, które w ramach projektu „Warmio, quo vadis?” cyfryzowała Regionalna Pracownia Digitalizacji w Elblągu. Na stronie cyfrowewm.pl czternasty, ostatni i największy obiekt - budowany w latach 1722-1747 Kościół p.w. Krzyża Świętego w Braniewie.

Podczas pierwszej wojny szwedzkiej, kiedy wojska szwedzkiego króla Gustawa Adolfa zajęły Braniewo, miało miejsce zdarzenie, które było genezą powstania sanktuarium. W dniu 9 lipca 1626 r. trzech szwedzkich żołdaków zabawiało się, strzelając do obrazu, malarza braniewskiego, przedstawiającego wyobrażenie Trójcy Świętej w typie tzw. Tronu Łaski, a z dziur po kulach zaczęła się sączyć krew, jak wówczas uznano. Obraz został wywieziony do królewicza Władysława, stacjonującego wówczas w Rogitach, a potem wraz z nim do Warszawy. Podarowany miał być, według innej wersji, królowi Zygmuntowi III i wisieć w kaplicy zamkowej w Warszawie, potem w kościele w Nieporęcie, a nawet wyjechać wraz z Janem Kazimierzem do Paryża. W 1631 r. w miejscu wydarzenia jezuici z Braniewa wybudowali drewnianą kapliczkę, w której zmieścić się mogło dziesięciu ludzi. W latach 1722-1747 wybudowano w tym miejscu nową, murowaną świątynię. Historię, a przede wszystkim opis kościoła można przeczytać na stronie cyfrowewm.pl, tam też można zobaczyć zdigitalizowany wizerunek kościoła: http://www.cyfrowewm.pl/obiekt/521/kosciol-pw-krzyza-swietego-w-braniewie.

Na stronie cyfrowewm.pl można też oglądać pozostałe zabytki scyfryzowane w ramach projektu „Warmio, quo vadis?”. W zakładce "kapliczki" są obiekty w Reszlu, Barczewie, Biskupcu, Kominkach, Świątkach, Bukwałdzie, Borowcu i Dobrym Mieście, Mawrach i Najdymowie. W  zakładce architektura z kolei można znaleźć przykład wiejskiej plebanii i fragmentu towarzyszących jej zabudowań gospodarczych z terenu Warmii, a konkretnie z Henrykowa oraz przykład wiejskiego domu i towarzyszących mu zabudowań gospodarczych z terenu Warmii.

- Każdy z tych obiektów jest opisany, niektóre bardzo szczegółowo, ale co najważniejsze, zwłaszcza dla właścicieli i opiekunów zabytków, są wyszczególnione rzeczy, które wymagają remontu czy poprawek – mówi Hanna Laska-Kleinszmidt, kierownik Regionalnej Pracowni Digitalizacji w Elblągu. –  Są gotowe wytyczne, co zrobić aby obiekt lepiej komponował się z przestrzenią, żeby wykorzystać jego potencjał. Autorami tych opisów są Maurycy Domino, Maria Gawryluk i Jerzy Domino.

To nie jedyne działania realizowane w ramach tego projektu – wszyscy, którym bliska jest Warmia, którzy chcieliby się dowiedzieć o jej zabytkach, o tym jak o nie dbać, jak je pielęgnować mogą wziąć udział w konferencji, która odbędzie się w dn. 25-27 października w Barczewie. Ma ona charakter szkoleniowo-warsztatowy i będzie połączona z dyskusjami z udziałem ekspertów. Szczegółowy program konferencji tu: http://www.cyfrowewm.pl/artykuly/143/trzy-spotkania-na-warmii-o-warmii/.

Projekt "Warmio, quo vadis?" dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Partnerami projektu są: Narodowy Instytut Dziedzictwa w Warszawie, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Olsztynie wraz z delegaturą w Elblągu, Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, Muzeum Budownictwa Ludowego. Park Etnograficzny w Olsztynku, Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku, Stowarzyszenie JANTAR z Elbląga, Portal kulturaludowa.pl, Polskie ​Radio Olsztyn, Dziennik Elbląski, Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl, portal Kulturalny Warmii i Mazur eŚwiatowid.pl, portal eKulturalni.


Autor: Edyta Bugowska

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna