Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Spotkania brydżowe w czerwcu - Klub Aktywnego Seniora

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Współczesne operowe arcydzieło

2012-11-10,

Kategoria : Met Opera

W najbliższą sobotę, 10 listopada, w kinie „Światowid” będzie można zobaczyć arcydzieło tym razem współczesnej opery. Na deskach nowojorskiej The Metropolitan Opera zagrana zostanie „Burza” skomponowana przez wybitnego dyrygenta Thomasa Adèsa. My zobaczymy ją podczas transmisji na żywo.  

 Thomas Adès, uznawany za geniusza i następcę Benjamina Brittena, jest kompozytorem, pianistą i dyrygentem. Mimo młodego wieku artysty (ur. 1971) większość jego dzieł została już zarejestrowana, a twórca miał okazję współpracować z najwybitniejszymi orkiestrami na całym świecie. Autorką libretta, które powstało na podstawie ostatniego dramatu Williama Szekspira – „Burzy”, jest australijska pisarka, Meredith Oakes. Większość krytyków muzycznych uważa drugą operę Adèsa za najwybitniejsze i najbardziej ekspresyjne dzieło w jego twórczości.

Ten utwór dopiero wchodzi do repertuaru Metropolitan Opera. W 2004 roku, po światowym prawykonaniu kompozycji luźno opartej na Szekspirowskiej Burzy, recenzent „The Guardian” nie krył zachwytu: „Brytyjska muzyka doczekała się wreszcie dzieła na miarę dzieł Benjamina Brittena i Harrisona  Birtwistle’a. Thomas Adès udowodnił, że we współczesnym teatrze muzycznym ciągle jest życie.”

Brytyjski kompozytor Thomas Adès będzie po raz pierwszy dyrygował orkiestrą Metropolitan Opera podczas transmisji opery swojego autorstwa, która doczekała się już miana współczesnego arcydzieła. Partie skazanego na banicję księcia Mediolanu śpiewa Simon KeenlysideLibretto autorstwa Meredith Oakes powstało na podstawie oryginalnego tekstu sztuki Szekspira. Za kształt sceniczny widowiska odpowiada Kanadyjczyk Robert Lepage: „Burza to absolutnie wyjątkowy utwór,  w którym udało się uchwycić magię ostatniej sztuki Szekspira – mówi reżyser. – Jest jak pudełko pełne magicznych sztuczek, które są prawdziwymi skarbami dla mnie i projektantów scenografii.”

MET Live in HD – Burza - premiera
10 listopada 2012 /sobota/ godz. 18.55

Cena biletu: 50 zł (bilet grupowy od 5 osób: 40 zł)

dyrygent: Thomas Adès
libretto: Meredith Oakes
reżyseria: Robert Lepage
scenografia: Jasmine Catudal
kostiumy: Kym Barrett
obsada: Audrey Luna (Ariel), Isabel Leonard (Miranda), Iestyn Davies (Trinculo), Alek Shrader (Ferdinand), Alan Oke (Caliban), William Burden (King of Naples), Toby Spence (Antonio), Simon Keenlyside (Prospero)


Autor: Edyta Jasiukiewicz

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna