Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Spotkania brydżowe w czerwcu - Klub Aktywnego Seniora

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Święty Graal w operze

2013-03-02,

Kategoria : Met Opera

Ostatnie dzieło operowe niemieckiego kompozytora, ukończone na rok przed jego śmiercią – „Parsifal” Richarda Wagnera w cyklu The Metropolitan Opera. Live in HD w kinie Światowid” w sobotę, 2 marca. 

Zakon Graala ma regułę: "Ten, co potrafi oprzeć się miłości zmysłowej, może posiąść cudowną siłę Graala". Wokół tego motta przebiega akcja opery R. Wagnera "Parsifal". Występują w niej postacie o imionach znanych z opowieści o rycerzach Okrągłego Stołu, choć treść została przez Richarda Wagnera zdecydowanie zmieniona, podobnie zresztą jak w innych operach, gdzie świat legend miesza się w dowolny sposób z pomysłami kompozytora.

Znany z udziału w „Fauście” i „Walkirii” Jonas Kaufmann tym razem w roli tytułowej w „Parsifalu”, którego wystawia w Met znany reżyser filmowy i operowy François Girard (m.in. „Purpurowe skrzypce”, „Jedwab”).

- „Parsifal”  to nie tylko opera – to misja – mówi reżyser. – U schyłku życia Wagner usiłował pogodzić wszelkie aspekty swej duchowości. To święta sztuka w historii muzyki.

W jednej z największych ról w karierze wystąpi bas René Pape, jako rycerz Gurnemanz.

Wszystkie opery realizowane są w językach oryginału z napisami w językach polskim i angielskim. W przerwach między aktami zawsze prezentowane są oryginalne materiały filmowe zza kulis - przygotowania, wywiady z gwiazdami, zmiany scenografii, itp.   

MET Live in HD: PARSIFAL Richard Wagner
2 marca /sobota/ godz. 18.00
Cena biletu: 50 zł (bilet grupowy od 5 osób: 40 zł)


średni czas trwania: 320 minut

dyrygent: Daniele Gatti
reżyseria: François Girard
scenografia: Michael Levine
kostiumy: Thibault Vancraenenbroeck
choreografia: Carolyn Choa
obsada: Katarina Dalayman (Kundry), Jonas Kaufmann (Parsifal), Peter Mattei (Amfortas), Evgeny Nikitin (Klingsor), René Pape (Gurnemanz)

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna