Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Spotkania brydżowe w czerwcu - Klub Aktywnego Seniora

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Władca łaskawy

2012-12-01,

Kategoria : Met Opera

Pochwała wielkoduszności współczesnego władcy, gotowego wspaniałomyślnie wybaczyć nawet zdradę. Gdzie? W operze. W sobotę, 1 grudnia zapraszamy do kina „Światowid” na operę „Łaskawość Tytusa” Mozarta. Opera nadawana jest w jakości HD, na żywo, prosto z Nowego Jorku.

Ostatnia opera, jaką genialny kompozytor napisał do włoskiego libretta.  Jej akcja rozgrywa się w starożytnym Rzymie. Vitellia, odrzucona przez cesarza Tytusa, rozkochuje w sobie patrycjusza Sekstusa. Ten, zaślepiony namiętnością dla żądnej władzy kobiety, poprzysięga zamordować swojego cesarskiego przyjaciela. Zamach nie udaje się, ale niedoszły zabójca zostaje ułaskawiony.

Opera powstawała w wielkim pośpiechu, Wolfgang Amadeusz Mozart miał bowiem na jej napisanie niecałe dwa miesiące. Została zamówiona przez Stany Czeskie na uroczystość koronacji cesarza Leopolda II na króla Czech.

W 1984 roku „Łaskawość Tytusa” zainscenizował w MET Francuz Jean-Pierre Ponnelle. Odarty z antycznego sztafażu i umownie przeniesiony w czasy, kiedy żył Mozart, spektakl został uznany za jeden z najwybitniejszych w dorobku słynnego reżysera. Już po jego śmierci  bywa regularnie  wznawiany i do dziś cieszy się ogromną popularnością.

To jedyna dzieło Wolfganga Amadeusza Mozarta, które zostanie zaprezentowane w tym sezonie oper na żywo. Wszystkie opery realizowane są w językach oryginału z napisami w językach polskim i angielskim. W przerwach między aktami zawsze prezentowane są oryginalne materiały filmowe zza kulis - przygotowania, wywiady z gwiazdami, zmiany scenografii, itp.  

MET Live in HD –„Łaskawość Tytusa”
1 grudnia  2012 /sobota/ godz. 18.55

Cena biletu: 50 zł (bilet grupowy od 5 osób: 40 zł)

średni czas trwania: 175 minut

dyrygent: Harry Bicket
reżyseria: Jean-Pierre Ponnelle
scenografia i kostiumy: Jean-Pierre Ponnelle
obsada: Lucy Crowe (Servilia), Barbara Frittoli (Vitellia), Elīna Garanča (Sesto), Kate Lindsey (Annio), Giuseppe Filianoti (Tito)

 


Autor: Edyta Jasiukiewicz

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna