Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Spotkania brydżowe w czerwcu - Klub Aktywnego Seniora

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

"Turandot" - 7.11.2009

2009-11-04,

Kategoria : Met Opera

Już w najbliższą sobotę, 7 listopada, o godzinie 19.00 Centrum Spotkań Europejskich „Światowid" zaprasza na kolejną z oper prezentowanych w ramach cyklu „The Metropolitan Opera. Live In HD". Będzie to „Turandot" Giacomo Pucciniego. 


„Turandot" to niedokończona opera włoskiego kompozytora Giacomo Pucciniego. Podczas jej komponowania okazało się, że Puccini ma raka gardła. Pierwsze nuty napisał we wrześniu 1921 roku, a w lutym roku następnego lekarze odkryli, że nagła dolegliwość gardła Pucciniego to zaawansowane stadium choroby. Zmarł w listopadzie 1924 roku. Sztukę po śmierci Pucciniego dokończył Franco Alfano. Światowa prapremiera „Turandot" odbyła się 25 kwietnia 1926 roku w mediolańskiej La Scali. 

Akcja „Turandot" dzieje się w dawnych, baśniowych Chinach. Tytułowa księżniczka, która poprzysięgła nigdy nie oddać się mężczyźnie, postanawia, że każdy pretendent do jej ręki musi najpierw rozwiązać trzy zagadki, jeżeli mu się nie uda, zostanie ścięty. Wyzwanie podejmuje Kalaf, nieznany książę, syn żyjącego w Chinach incognito dawnego króla Tatarów. Kalafowi udaje się rozwiązać zagadki, ale wobec wrogości Turandot sam zadaje zagadkę księżniczce. Jeżeli ta, w wyznaczonym czasie odgadnie imię księcia, on uzna się za pokonanego i zabije się sam. Ofiarą sytuacji pada Liu, niewolnica ojca Kalafa, która odwraca uwagę Turandot popełniając samobójstwo. Wszystko kończy się szczęśliwie, gdy w obecności całego dworu Turandot ogłasza swoje zaręczyny z Kalafem.

Z tej opery pochodzi jedna z najbardziej znanych arii operowych świata- „Nessun dorma", czyli z włoskiego „Niech nikt nie śpi". Śpiewa ją Kalaf w finałowym akcie opery. Wykonywana była przez największych śpiewaków klasycznych i przez wielu muzyków rozrywkowych. Utwór został też wykonany przez Luciano Pavarottiego podczas otwarcia igrzysk olimpijskich w Turynie 10 lutego 2006 roku i był ostatnim publicznym wystąpieniem tenora.

Zapierająca dech w piersiach produkcja ostatniej opery G. Pucciniego w interpretacji reżysera Franco Zeffirelliego jest jedną z ulubionych w repertuarze Metropolita Opera. Tytułową rolę okrutnej księżniczki, zadającej trzy zagadki mężczyznom starającym się o jej rękę odtwarza Maria Guleghina.

Libretto: Giuseppe Adami, Renato Simoni
Kierownictwo muzyczne: Andris Nelsons
Występują: Maria Guleghina, Marina Poplavskaya, Marcello Giordani, Samuel Ramey
Czas trwania: 3 h 21 min. (2 przerwy)

Bilety do nabycia w kasie CSE „Światowid". Cena biletu wynosi 50 zł. Bilet grupowy - powyżej 5 osób - 40 zł od osoby.

 

Autor: Edyta Jasiukiewicz

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna