Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Zagraliśmy z dala od klawiatury, a bliżej literatury.

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Toksyczna miłość w operze - Manon

2012-05-19,

Kategoria : Met Opera

Ostatnia opera w tym sezonie – premierowo, prosto z nowojorskiej The Metropolitan Opera “Manon” Masseneta czyli losy młodej, francuskiej dziewczyny, która przez zbytnią płochość i zamiłowanie do luksusów została zesłana do kolonii karnej. W kinie „Światowid” w sobotę, 19 maja.

 

Jules Émile Frédéric Massenet to francuski kompozytor, syn fabrykanta. W 1848 roku trafił do paryskiego Konserwatorium, gdzie przez 11 lat doskonalił swe umiejętności, podczas studiów pracując w orkiestrze operowej grając na kotłach. W Rzymie Massenet poznał Franciszka Liszta, u którego przez kolejne lata pobierał nauki, szlifując swe umiejętności pianistyczne. W 1884 Massenet napisał operę „Manon”, w kolejnych latach powstały jego najwybitniejsze dzieła operowe, takie jak: „Cyd”, „Esclarmonda”, „Don Kichot”, w większości oparte na arcydziełach literatury światowej.

 

Wpływy muzyki Masseneta można odnaleźć w twórczości włoskich werystów, Ruggero Leoncavalla i Pietro Mascagniego, zaś wpływ na muzykę samego Masseneta mieli Giuseppe Verdi i Ryszard Wagner.

 

Anna Netrebko, wielka rosyjska gwiazda, od ponad 10 lat na scenach Met i La Scali, a obok niej polski tenor Piotr Beczała. Właśnie ich będziemy mieli okazję obejrzeć w ostatniej operze z cyklu The Metropolitan Opera Live in HD.

 

Oboje kreują na scenie słynną parę, wręcz toksycznie oddziałującą na siebie wzajemnie, kochającą się – i szkodzącą sobie, brnącą od awantury do awantury. Ich przygody wzięte zostały z bardzo popularnej, sentymentalnej (a w latach powstania – skandalizującej) powieści z I połowy XVIII wieku autorstwa abbé Prévosta „Historia kawalera Des Grieux i Manon Lescaut”. Powieść posłużyła za kanwę dwóch oper: "Manon” Jules’a Masseneta i "Manon Lescaut” Giacoma Pucciniego. Melodyjna, sentymentalna muzyka Masseneta przeżywa ostatnio renesans na światowych scenach, dając śpiewakom szansę pokazać się od jak najlepszej strony.

 

MET Live in HD - Manon
19 maja/sobota/ 2012, godz. 19.00

 

Cena biletu: 50 zł.


Jules Massenet - Manon
Wykonawcy: Anna Netrebko jako Manon, Piotr Beczała jako Kawaler Des Grieux,Paulo Szot jako Lescaut, David Pittsinger jako Hrabia Des Grieux

Laurent Pelly - reżyser

Fabio Luisi - dyrygent


Autor: Edyta Jasiukiewicz

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna