Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Spotkania brydżowe w czerwcu - Klub Aktywnego Seniora

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Sceniczny dynamit

2012-12-08,

Kategoria : Met Opera

Opera, która należy do najwspanialszych kompozycji - zachwyca gamą nastrojów, od lekkich po intensywnie dramatyczne. Giuseppe Verdi łączy je z nieprawdopodobną teatralną energią. „Bal maskowy” - nowa produkcja The Metropolitan Opera, najlepszej sceny operowej świata, w kinie „Światowid” na żywo już w sobotę, 8 grudnia.

Libretto „Balu maskowego” powstało na podstawie powieści Eugene Scribe, który opisał zabójstwo Gustawa III, którego na balu maskowym, dokonali szwedzcy arystokraci.

Libretto sprawiło Verdiemu kłopoty z polityczną cenzurą Burbonów, panujących wówczas w królestwie Neapolu. A to dla Neapolu właśnie opera była przeznaczona. Cenzura zabraniała przedstawiania zamachu na głowę koronowaną. Żądano od niego zmian, których nie mógł bez szkody dla utworu zaakceptować. Ostatecznie opera została wystawiona w Rzymie, ale nie obyło się bez poprawek. Akcja opery przeniosła się ze Szwecji do Ameryki, zamiast króla czołową postacią był gubernator, nazwiska zostały zmienione. Verdi odniósł w Rzymie wielki sukces. Na premierze wywoływano go 30 razy.

 Premierową inscenizację „Balu maskowego” w nowojorskiej  Metropolitan Opera  reżyser David Alden - zgodnie z pierwotnym zamysłem Giuseppe Verdiego – osadza w XVIII-wiecznej Szwecji. Jest rok 1792, król Gustaw III nie wie, że grozi mu śmiertelne niebezpieczeństwo. Ignoruje gniew swoich poddanych, myśli wyłącznie o Amelii, żonie swojego przyjaciela i pierwszego oficera Anckarströma – ten zaś, w odwecie za domniemany romans małżonki z władcą, staje na czele spisku...

Wszystkie opery realizowane są w językach oryginału z napisami w językach polskim i angielskim. W przerwach między aktami zawsze prezentowane są oryginalne materiały filmowe zza kulis - przygotowania, wywiady z gwiazdami, zmiany scenografii, itp.   

MET Live in HD –„Bal Maskowy”
8 grudnia  2012 /sobota/ godz. 18.55

Cena biletu: 50 zł (bilet grupowy od 5 osób: 40 zł)

średni czas trwania: 200 minut

dyrygent: Fabio Luisi
reżyser: David Alden
scenografia: Paul Steinberg
kostiumy: Brigitte Reiffenstuel
choreografia: Maxine Braham
obsada: Karita Mattila (Amelia), Kathleen Kim (Oscar), Stephanie Blythe (Ulrica), Marcelo Álvarez (Gustavo III), Dmitri Hvorostovsky (Anckarström)

 

 


Autor: Edyta Jasiukiewicz

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna