Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Spotkania brydżowe w czerwcu - Klub Aktywnego Seniora

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Przepych starożytnego Egiptu w operze – „Aida”

2012-12-15,

Kategoria : Met Opera

Umiejscowiona w realiach starożytnego Egiptu „Aida" Verdiego jest zarówno chwytającą za serce historią miłosną, jak i epickim dramatem pełnym spektakularnych scen. Już w najbliższą sobotę, 15 grudnia, na ekranie kina „Światowid" będzie można zobaczyć kolejną z oper transmitowanych na żywo z jednej z najlepszych scen operowych na świecie - nowojorskiej Metropolitan Opera.

„Aida" to czteroaktowa opera z librettem napisanym przez Antonia Ghislanzoniego oraz muzyką Giuseppe Verdiego. Opera została zamówiona w 1869 roku przez Ismailia Paszę, chedywa Egiptu na uroczyste otwarcie Kanału Sueskiego.

Akcja „Aidy” skupia się na wojenno - miłosnych losach etiopskiej niewolnicy Aidy oraz wodza wojsk egipskich Radamesa. Radames kocha Aidę, która odwzajemnia jego uczucia. Po udanej kampanii i pokonaniu etiopskich wojsk, zwycięski dowódca Radames, prosi Faraona o wolność dla jeńców. Uzyskawszy ją Etiopczycy podrywają się do walki, a Aida ma za zadanie skłonić Radamesa do zdradzenia im ruchów armii egipskiej. Radames nieświadomie przekazuje potrzebne informacje. Jego winę odkrywa córka Faraona Amneris. Obiecuje wyjednać mu przebaczenie u swojego ojca pod warunkiem, że młodzieniec wyrzeknie się swoich uczuć do Aidy, zapomni o niej i poślubi ją, córkę Faraona. Radames odmawia i zostaje skazany na pogrzebanie żywcem. W grobowcu czeka nań Aida, która słysząc o wyroku postanawia umrzeć z ukochanym. Połączeni uściskiem, spokojnie oczekują na śmierć.

W tytułowej roli podbitej etiopskiej księżniczki zadebiutuje w Met ukraińska sopranistka Liudmyla Monasterska, a w partii Amneris będzie jej partnerowała rosyjska śpiewaczka Olga Borodina. Jako Radames wystąpi włoski tenor Roberto Alagna. Imponująco zapowiada się scenograficzna strona widowiska – odpowiedzialna za nią Sonja Frisel ma zamiar wykorzystać wszystkie możliwości sceny Met, by olśnić widzów przepychem starożytnego Egiptu.

Wszystkie opery realizowane są w językach oryginału z napisami w językach polskim i angielskim. W przerwach między aktami zawsze prezentowane są oryginalne materiały filmowe zza kulis - przygotowania, wywiady z gwiazdami, zmiany scenografii, itp.   

MET Live in HD –„Aida”
15 grudnia  2012 /sobota/ godz. 18.55

Cena biletu: 50 zł (bilet grupowy od 5 osób: 40 zł)

Czas trwania ok. 220 minut

Dyrygent: Fabio Luisi
Reżyseria: Sonja Frisell
Dekoracje: Gianni Quaranta
Kostiumy: Dada Saligeri
Reżyseria światła: Gil Wechsler
Choreografia: Alexei Ratmansky


 

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna