Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Zapraszamy (wirtualnie) na wystawę „KINGSAJZ” | Daniel Stachula

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Operowy Faust

2011-12-07,

Kategoria : Met Opera

Jedna z dwudziestu najczęściej wystawianych i najbardziej melodyjnych oper. Co aria - to przebój! Tym razem w Met w tytułowej roli Jonas Kaufmann - niemiecki tenor o ciemnej barytonowej barwie głosu, budzący zachwyt krytyków - „Głos, jaki zdarza się raz na pokolenie", „tenor na miarę XXI wieku". Opera „Faust" w ramach cyklu „The Metropolitan Opera. Live in HD" już w najbliższą sobotę, 10 grudnia w kinie „Światowid".

 

„Faust" to pięcioaktowa opera Charles'a Gounoda do libretta Jules'a Barbiera i Michela Carré, luźno oparta na pierwszej części dramatu Johanna Wolfganga Goethego o tym samym tytule. Prapremiera utworu miała miejsce 19 marca 1859 w Teatrze Lirycznym w Paryżu. Oryginalnym językiem libretta jest francuski. Miejsce i czas akcji to XVI - wieczne Niemcy.

 

Charles Gounod był najsłynniejszym kompozytorem operowym swoich czasów. Z operą związał się już na początku swojej kariery, wystawiając w 1851 roku utwór "Sapho. Faust" nie był jedyną jego adaptacją klasycznego dzieła literackiego, napisał również opery "Lekarz mimo woli" według Moliera oraz "Roméo et Juliette" według wielkiego dramatu Szekspira. To jednak arcydzieło Goethego przyniosło mu nieśmiertelną sławę.

 

Opera, choć wiele się po niej spodziewano, nie uzyskała takiego aplauzu, jakiego oczekiwał jej kompozytor. Dopiero wydawca Antoine Choudens, wystawił ją z wielkim sukcesem na tourneé w Niemczech, Belgii, Włoszech i Anglii. W Paryżu znów zawitała w 1862 r. i tym razem odniosła ogromny sukces. Przed wystawieniem sztuki w cesarskiej Théâtre de l'Académie Royale de Musique w 1869 r. do V aktu dodano balet. Tutaj "Faust" został zagrany aż 2358 razy. Dopiero "Carmen" Bizeta zdołała zdetronizować go jako najpopularniejsza opera na świecie. W dziele Gounoda widzów i melomanów urzekł nie tylko muzyczny portret samego tytułowego bohatera, ale również wspaniale odmalowana kobieca postać Małgorzaty oraz pełnoprawny balet "Noc Walpurgi". Popularność tej opery wzrosła jeszcze od lat pięćdziesiątych XX wieku, kiedy wielkie nakłady pieniężne wydawane na jej wystawianie uczyniły z niej niemal "hollywoodzką" produkcję. Opera ze względu na częstotliwość wystawiania zajmuje 18 miejsce na liście 20 najczęściej wystawianych oper w Ameryce Północnej.

 

W produkcji Metropolitan Opera jako Faust na scenie pojawi się słynny tenor Jonas Kaufmann, w partii Małgorzaty towarzyszyć mu będzie piękna Rosjanka Marina Poplavskaya, a demonicznego Mefistofelesa zaśpiewa wspaniały niemiecki bas René Pape.

 

10 grudnia 2011 r., godz. 19.00

Faust - Ch. Gounod PREMIERA!

Cena biletu: 50zł

Rezerwacja: 55 611 20 68/76

 

Libretto: Jules Barbier i Michael Carré

Dyrygent: Yannick Nézet-Séguin

Reżyseria: Des McAnuff

Scenografia: Robert Brill

Kostiumy: Paul Tazewell

Choreografia: Kelly Devine

Występują: Marguerite: Marina Poplavaskaya, Siébel: Michele Losier, Faus: Jonad Kaufmann, Valentin: Russel Braun, Méphistophéls: René Pape

Opera śpiewana w języku francuskim, napisy polskie, angielskie.

Czas trwania: 4 godz. 15 min., 2 przerwy

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna