Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Te prace oddają charakter historii i tradycję Warmii i Mazur

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Obłęd królowej

2011-10-07,

Kategoria : Met Opera

Na otwarcie sezonu Anna Netrebko sportretuje nieszczęśliwą królową, która popada w obłęd, doprowadzona do ostateczności przez niewiernego króla. Rosyjska sopranistka wykona najsłynniejsze w historii opery arie szaleństwa... Premierowo w nowojorskiej operze i kinie „Światowid" - w sobotę, 15 października „Anna Boleyn" Gaetano Donizettiego.


Gaetano Donizetti urodził się w 1797 roku w Bergamo, był jednym z sześciorga dzieci dozorcy domu oraz szwaczki. W 1805 r. jako ośmioletnie dziecko zaczął uczęszczać na Muzyczne Kursy Dobroczynne. Podczas pobytu w Bolonii w 1816 roku, napisał swoją pierwszą operę „Pigmalion", opartą na starogreckim micie o rzeźbiarzu zakochanym w swoim posągu. Pisał także utwory symfoniczne, kościelne i kameralne. W czasie pobytu w Rzymie zakochał się w siedemnastoletniej córce adwokata - swojej przyszłej żonie. W 1829 r. urodził się pierwszy syn kompozytora, który umarł niedługo po porodzie, podobnie zresztą jak dwoje następnych dzieci. Był profesorem kontrapunktu i kompozycji Królewskiego Konserwatorium w Neapolu, został odznaczony krzyżem kawalerskim Legii Honorowej. Donizetti wystawiał opery w Rzymie, Neapolu, Mediolanie, Paryżu, Wiedniu wiele z nich podbiło serca publiczności. Muzyk zmarł po wylewie krwi do mózgu w 1848 roku.

 

Historia życia, a właściwie ostatni etap życia Anny Boleyn, drugiej żony króla Anglii Henryka VIII, słusznie wydały się Felice Romaniemu doskonałym materiałem na libretto opery nurtu belcanta. Z jednej strony temat historyczny osadzony w scenerii przedelżbietańskiej Anglii, z drugiej - żywy dramat trójki bohaterów dający doskonałe możliwości ukazania skrajnych emocji za pomocą muzyki. Bardziej niż zawiłości polityczne podkreślono wątki miłosne: Anna mimo miłości do króla pielęgnuje w sercu sentyment do szlachcica Henryka Percego, królową kochają zaś i Percy, i królewski paź Smeton. Opera Donizettiego ukazuje ostatnie chwile bohaterki, z intryg, które doprowadziły do jej sfingowanego procesu, podkreślając tylko działania kolejnej wybranki Henryka, Joanny Seymour. Kompozytor wraz z librecistą postanowili jednak nie kończyć opery scena śmierci (ścięcia) Anny, ale pokazali o ileż bardziej efektowny obłęd nieszczęsnej królowej.

 

Opera „Anna Boleyn" w sobotę, 15 października o godz. 19.00. Cena biletu: 50 zł. Rezerwacja: 55 611 20 68,76.


Gaetano Donizetti - Anna Bolena
Premiera sezonu 2011/2012

 

Anna Netrebko jako Anna Boleyn,
Ekaterina Gubanova jako Jane Seymour,
Tamara Mumford jako Smeaton
Stephen Costello jako Lord Richard Percy,
Ildar Abdrazakov jako Henryk VIII

 

David McVicar - reżyser
Marco Armiliato - dyrygent

 

Autor: Edyta Jasiukiewicz

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna