Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Spotkania brydżowe w czerwcu - Klub Aktywnego Seniora

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Nowy wymiar sztuki, nowa jakość w sztuce

2009-07-07,

Kategoria : Met Opera

Elbląskie centrum kultury „Światowid" przymierza się do realizacji nowego pomysłu - transmisji „na żywo" oper z jednego z najsłynniejszych teatrów operowych świata, The Metropolitan Opera.


 


    „Światowid" chce przyłączyć się do przedsięwzięcia The Metropolitan Opera: Live in HD, w którym aktualnie uczestniczy w Polsce zalewie 5 kin - m.in. w Krakowie, Warszawie i Łodzi. Pierwsze transmisje odbyły się w 2006 roku z pokazem "Czarodziejskiego fletu" Wolfganga Amadeusza Mozarta. Metropolitan Opera (zwana w skrócie Met) nawiązała w ten sposób do bogatej, ponad 70-letniej tradycji transmisji radiowych tej sceny. Spektakl obejrzało 30 tys. widzów, zgromadzonych w 150 salach na terenie Stanów Zjednoczonych. Ogromny sukces kasowy i frekwencyjny tego wydarzenia sprawił, że wkrótce przyłączyły się do niego kolejne kina i teatry, także spoza nowego kontynentu. Obecnie sygnał z Met odbierany jest w Japonii, Kanadzie i siedmiu krajach europejskich.

 

W najbliższym czasie okaże się, czy także w Elblągu będzie można zobaczyć opery przygotowane w sezonie 2009/2010.

 

- Dzięki środkom pozyskanym z projektu napisanego do Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej kupujemy profesjonalny projektor cyfrowy HD oraz zestaw satelitarny - mówi Natalia Klonowska z kina „Światowid".

 

W ubiegłym sezonie na transmitowane spektakle sprzedało się ponad 325 tys. biletów, a rekordowy pokaz - 24 marca 2007 - zgromadził ponad 60 tys. widzów. „Światowid" obawia się jednak, czy elblążanie i mieszkańcy regionu przyjmą tę inicjatywę entuzjastycznie.

 

- To kosztowna inwestycja, mamy jednak nadzieję że mieszkańcy otworzą się na nowy wymiar sztuki - dodaje Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Kultury i Współpracy Międzynarodowej „Światowid" w Elblągu. - Chcemy pokazać 9 oper w terminie od 10 października 2009 do 1 maja 2010.

 

 

Wśród nich znaleźć mają się „Tosca", „Aida", „Turandot", „Opowieści Hoffmana", „Kawaler srebrnej róży", „Carmen", „Simon Boccanegra", „Hamlet" i „Armida".

 

***
Metropolitan Opera znajduje się w Centrum Lincolna dla Sztuk Wykonawczych (The Lincoln Center for the Performing Arts), a jego historię tworzyli - i tworzą - najwięksi śpiewacy, dyrygenci, reżyserzy i scenografowie. Debiutował tu Enrico Caruso, sławę zdobywali Maria Callas, Renata Tebaldi czy Carlo Bergonzi, a za dyrygenckim pulpitem stawał sam Arturo Toscanini, Gustaw Mahler i wielu innych - scena gościła niemal wszystkie wybitne gwiazdy operowe.
Nowojorskie spektakle to wydarzenia artystyczne nieprzeciętne zarówno pod względem wokalnym, jak i aktorskim. W przedstawieniach, reżyserowanych przez takie znakomitości, jak Franco Zefirelli czy Laurent Pally, biorą udział największe współczesne gwiazdy sceny operowej.

 

 

Autor: J.Kozłowska-Dyrla

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna