Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Wernisaż Liceum Plastycznego

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

La Traviata – pierwsza kurtyzana w operze

2012-04-03,

Kategoria : Met Opera

 Stanowi jedną z najciekawszych i najmądrzejszych historii w dziejach opery światowej. Powszechnie uznaje się „La Traviatę”, a w polskim tłumaczeniu – zabłąkaną, za najdoskonalsze dzieło Verdiego, w którym muzyka idealnie komponuje się z kameralnym nastrojem tworzonym przez artystów. 

Jego muzyka zawiera melodie oddające wielkie uczucia i dramaty. Przez całe życie komponował opery. Z czasem zdobył wielką sławę i uznanie i uważany jest za jednego z najwybitniejszych kompozytorów operowych. Giuseppe Verdi nigdy nie zapomniał o tym, że pochodzi z prostego ludu. Komponował utwory pełne melodii ludowych i dzięki swej wspaniałej muzyce, która trafia prosto do serca, stał się jednym z najpopularniejszych kompozytorów operowych nie tylko we Włoszech, ale też w całej Europie.

Jego odrębny styl, inspirowany był dokonaniami francuskich kompozytorów operowych i charakteryzował się przede wszystkim używaniem środków muzycznych podkreślających dramatyczny charakter akcji.

„La Traviata” to opera Giuseppe Verdiego z 1853 roku, oparta na „Damie kameliowej” A. Dumasa. Verdi zetknął się ze sztuką Dumasa podczas swojej wizyty w Paryżu w 1852 r. i od razu uznał, że świetnie nadaje się na libretto opery. Mimo to przez pewien czas wahał się, czy jej tematyka nie zrazi publiczności. Ostatecznie librecista i przyjaciel Verdiego Francesco Piave złagodził obyczajowy wydźwięk oryginału. Nadał jej całkiem nowy tytuł, pod którym wystawiono ją w Wenecji. Okazała się skandalem - publiczność nie przywykła jeszcze do oglądania kurtyzan na scenach operowych. Autor nie poddał się. Dokonał drobnych zmian, które dotyczyły przede wszystkim umiejscowienia akcji we wcześniejszej epoce, realiach z czasów Ludwika XIV, zmienił tytuł na Violetta i 6 maja 1854 r. wystawił spektakl w weneckim Teatro San Benedetto. Tym razem opera odniosła sukces i na stałe wpisała się w kanon operowy.

Polska premiera odbyła się w 1856 roku w Teatrze Wielkim w Warszawie. Dzisiejsza krytyka uważa „La Traviatę” za najdoskonalsze i zupełnie nowatorskie dzieło kompozytora. Podkreślana jest kameralna atmosfera opery, wartość literacka libretta oraz nastrojowość muzyki, która świetnie wyraża i podkreśla uczucia bohaterów.

MET Live in HD - Giuseppe Verdi LA TRAVIATA
sobota, 14 kwietnia 2012 r.,
godz. 19.00, duża sala kina "Światowid"
cena biletu: 50 zł

dyryguje: Fabio Luisiobsada

obsada:
Natalie Dessay (Violetta Valery)
Matthew Polenzani (Alfredo Germont)
Dmitri Hvorostovsky (Giorgio Germont)

produkcja:  Willy Decker
scenografia i kostiumy: Wolfgang Gussmann
reżyseria oświetlenia: Hans Toelstede
choreografia: Farmer Athol


Autor: Edyta Jasiukiewicz

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna