Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Spotkania brydżowe w czerwcu - Klub Aktywnego Seniora

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Elżbieta I kontra Maria Stuarda

2013-01-19,

Kategoria : Met Opera

Tragiczna postać szkockiej królowej, uwięzionej przez Elżbietę I i skazanej na śmierć za spisek przeciwko władczyni Anglii. Opera transmitowana na żywo z jednej z najlepszych scen operowych na świecie - nowojorskiej Metropolitan Opera. W sobotę, 19 stycznia w kinie „Światowid” „Maria Stuarda” Gaetano Donizettiego.

Maria Stuarda to opera w dwóch aktach, odwołująca się do historycznej postaci królowej Szkocji panującej w XVI wieku. Tragiczne, a zarazem burzliwe losy monarchini stały się tematem dzieł literackich, pośród których wymienić należy dramaty Juliusza Słowackiego czy Friedricha Schillera. Libretto opery Donizettiego skupia się wokół relacji pomiędzy tytułową bohaterką oraz jej kuzynką, Królową Elżbietą I. Jest to przejmująca historia nieszczęśliwej miłości, która zniszczona została w imię władzy i opłacona najwyższą ceną, jaką jest ludzkie życie.

Libretto opery Donizettiego oparte jest na włoskiej adaptacji słynnej tragedii Friedricha Schillera. „Maria Stuarda” to druga opera słynnej trylogii Donizettiego o historii dynastii Tudorów. Przedstawienie reżyseruje David McVicar, który w minionym sezonie wyreżyserował Annę Boleyn. W roli zbuntowanej Marii, królowej Szkocji Joyce DiDonato, a jako jej rywalka Elżbieta I debiutuje w Met Elza van den Heever, sopranistka z RPA.

Wszystkie opery realizowane są w językach oryginału z napisami w językach polskim i angielskim. W przerwach między aktami zawsze prezentowane są oryginalne materiały filmowe zza kulis - przygotowania, wywiady z gwiazdami, zmiany scenografii, itp.   

MET Live in HD –„Maria Stuarda”
19 stycznia  2013 /sobota/ godz. 18.55

Cena biletu: 50 zł (bilet grupowy od 5 osób: 40 zł)

średni czas trwania: 180 minut

dyrygent: Maurizio Benini
reżyseria: David McVicar
scenografia i kostiumy: John MacFarlane
choreografia: Leah Hausman
obsada: Joyce DiDonato (Maria Stuarda), Elza van den Heever (Elisabetta), Francesco Meli (Leicester), Joshua Hopkins (Cecil), Matthew Rose (Talbot)

 


Autor: Edyta Jasiukiewicz

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna