Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Zapraszamy (wirtualnie) na wystawę „KINGSAJZ” | Daniel Stachula

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Aby odzyskać skarb i pierścień Nibelungów

2011-11-03,

Kategoria : Met Opera

Złoto Renu wciąż nie może powrócić do swej pierwotnej domeny. Zazdrośnie strzeże je olbrzym, Fafner, który przybrał postać smoka, jego pogromcą ma zostać... Zygfryd. Kolejna opera z cyklu The Metropolitan Opera. Live in HD - „Zygfryd" Ryszarda Wagnera już w najbliższą sobotę, 5 listopada w kinie „Światowid".

 

Z czterech oper składających się na tetralogię "Pierścień Nibelungów", autorstwa Richarda Wagnera w poprzednim sezonie operowym w kinie „Światowid" można było zobaczyć dwie - pierwszą „Złoto Renu" na początku sezonu, drugą - „Walkirię" na jego koniec. W najbliższą sobotę na kinowym ekranie, premierowo wyświetlona zostanie część trzecia - „Zygfryd", a już 11 lutego, również premierowo odbędzie się transmisja ostatniej części „Pierścienia Nibelungów" - „Zmierzchu bogów".

 

Wagner tworzył tetralogię w latach 1848-1874 i jest to jedno z najwybitniejszych dzieł muzycznych XIX wieku. W „Pierścieniu" Wagner zrealizował swoją koncepcję dramatu muzycznego, rozwinął tu technikę motywów, wprowadził też tzw. melodię nieskończoną.

 

"Zygfryd" to trzecie ogniwo tetralogii. Złoto Renu, wykradzione niegdyś przez Nibelunga i obłożone jego klątwą, wciąż nie może powrócić do swej pierwotnej domeny. Zazdrośnie strzeże je olbrzym, Fafner, który przybrał postać smoka. Lecz oto w pobliżu jego pieczary wyrasta jego przyszły pogromca, Zygfryd - potomek Wotana, zrodzony z kazirodczego związku jego dzieci. Ukryty przed światem w leśnym ustroniu, wychowany przez karła, który niegdyś wykuł fatalny pierścień - to prawdziwy syn natury i przyszły "nowy człowiek". Nieświadom swego pochodzenia ani zła, nieustraszony rycerz odzyskuje skarb i pierścień Nibelunga. Pokonuje stającego mu na drodze Wotana i wyzwala otoczoną płomieniami i śpiącą Brunhildę.

 

Ta część dramatu Wagnera składa się z trzech aktów. Tak jak pozostałe ogniwa tetralogii, przenika ją muzyka oparta na motywach przewodnich. Posiada sceny o sugestywnym wyrazie, jak scena kucia miecza w zakończeniu I aktu. Do najpiękniejszych fragmentów symfonicznych całej tetralogii należy Szmer lasu w II akcie. Dzięki artystom z Metropolitan Opera obejrzymy wydarzenia, które toczą się 20 lat po "Walkirii" w imponująco nowoczesnej inscenizacji.

 

Dyrygent: Fabio Luisi

Produkcja: Robert Lepage

Występują: Deborah Voigt (Brünnhilde), Patricia Bardon (Erda), Gary Lehman (Siegfried), Gerhard Siegel (Mime), Bryn Terfel (Wanderer), Eric Owens (Alberich).

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna