Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Spotkania brydżowe w czerwcu - Klub Aktywnego Seniora

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

"Światowid" projektuje

2018-06-05,

Kategoria : Inne

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu regularnie pozyskuje fundusze na realizację nowych projektów. Możliwość zdobycia środków z funduszy europejskich, samorządu województwa oraz wielu innych źródeł, gwarantuje rozpowszechnianie kultury wśród dzieci, młodzieży, ale również wśród osób dorosłych i seniorów. Dzięki nim ta instytucja samorządu województwa warmińsko-mazurskiego może wiele zaoferować mieszkańcom Elbląga oraz regionu.

 

Obecnie realizowane są m.in. dwa duże projekty, których odbiorcami są dzieci z okolicznych wsi. „Szkoła Młodych Geniuszy” – projekt współfinansowany z Europejskich Funduszy Społecznych – oferuje rozwój naukowy 222 uczniom ze Zwierzna, Pasłęka, Rychlik, Gronowa Górnego oraz Jegłownika, którzy rozwijają swoje umiejętności i zdobywają nową wiedzę. Drugi projekt – „Akademia nauki i kreatywności” – kieruje swoją ofertę do przedszkola oraz szkoły podstawowej w Suchaczu. Oba projekty zakładają rozwój i edukację młodych ludzi, którzy często, z uwagi na swoje miejsce zamieszkania, nie mają powszechnego dostępu do kultury oraz dodatkowych zajęć naukowych. Teraz, jak inne dzieci, mogą oni rozwijać swoją wiedzę i zainteresowania.

 

Poza projektami, które są już realizowanymi wspólnie z placówkami oświatowymi, CSE „Światowid” ma w planach realizację kolejnych.

 

- „Myśleć jak Leonardo” oraz „Być jak Einstein” to dwa projekty, które zakładają podniesienie kompetencji, w sumie wśród 88 uczniów, ze szkół podstawowych w Słobitach i Rogajnach – mówi Antoni Czyżyk, dyrektor CSE „Światowid”. – Wszystkie te projekty stawiają na młodych ludzi oraz ich rozwój, który jest kluczem do rozwijania swoich pasji, umiejętności oraz osiągnięcia sukcesów w dalszym życiu.

 

Drugą, równie ważną grupą odbiorców, do których CSE „Światowid” kieruje różnorodne oferty, są seniorzy. Dla nich powstał projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, „Kultura dla seniora – senior dla kultury”. Zakłada on cyklicznie odbywające się warsztaty artystyczne i edukacyjne.           

 

- Starsi mieszkańcy Elbląga i regionu mogą nie tylko być uczniami, ale również dzielić się swoją wiedzą, na dany temat z innymi uczestnikami – wyjaśnia Antoni Czyżyk. – Działania zakończą się wydaniem „Przewodnika Twórczego Seniora” oraz Targami Seniora.

 

Z kolei promowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego, poprzez muzykę, taniec i rękodzieło to cel projektu pt. „Historia muzyką pisana”, który dofinansowało Muzeum Historii Polskiej w Warszawie. Jego uczestnicy będą brać udział w wielu różnorodnych działaniach. Będą to, m.in. warsztaty tworzenia etnoilustracji, nauka gry tradycyjnych motywów muzycznych, śpiewu ludowego, nauka podstawowych kroków tańców ludowych oraz tzw. Tańcograjki  – potańcówki z udziałem kapel ludowych.

 

- Pozyskane w tym roku granty nie tylko umożliwią realizację różnorodnych działań kulturalnych, ale także pomogą nam kontynuować nasze działania, które już rozpoczęliśmy– dodaje Antoni Czyżyk. - W CSE „Światowid” od kilku lat działa Regionalna Pracownia Digitalizacji, która wykonuje żmudną pracę dla przyszłych pokoleń, cyfryzując regionalne dziedzictwo kultury.

 

To dzięki tej pracowni mamy możliwość m.in. oglądania zabytków poprzez stronę internetową. Dzięki środkom pozyskanym z MKiDN, w ramach programu „Kultura cyfrowa”, realizowany będzie projekt „Średniowieczne kolekcje Warmii i Mazur”.


- Ma on na celu stworzenie wirtualnej kolekcji zbiorów, pochodzących z 8 muzeów z Warmii i Mazur – mówi Antoni Czyżyk. - Poza tym digitalizacji 3D doczeka się uznany za pomnik historii Kanał Elbląski w ramach projektu „Wirtualnym szlakiem pochylni Kanału Elbląskiego”.

 

Warto dodać, że Regionalna Pracowania Digitalizacji aplikuje także o środki z programu Polska-Rosja, a jej partnerami w projekcie są Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu i Muzeum „Brama Frydlandzka” w Kaliningradzie. Z kolei jeden z najnowszych projektów – „The castles – cultural heritage of the Baltic See” – zakłada digitalizację, w połączeniu z edukacją i samorozwojem, a jego założeniem jest ochrona i promocja europejskiego dziedzictwa kulturowego z kręgu Morza Bałtyckiego.

 

- Jednym z nowych pomysłów jest „The power of choice”, który ma dotyczyć akcji plebiscytowej na Warmii, Mazurach i Powiślu – kontynuuje Antoni Czyżyk. – Wiedzę na temat przebiegu, bohaterów, tła historycznego oraz dalszych losów ziem, będzie można zdobyć poprzez konkursy, konferencje, warsztaty, ale również spotkania ze świadkami historii.

 

CSE „Światowid” wciąż czeka też na rozstrzygnięcie konkursu ministra kultury dotyczącego sektorów kreatywnych, a w programie MKiDN Edukacja Kulturalna udało się pozyskać środki na projekt „Przenikanie”, który  adresowany jest przede wszystkim do wszystkich osób z niepełnosprawnościami oraz grup marginalizowanych. Różnorodność i interdyscyplinarność działań oraz włączenie w nie osób sprawnych, sprzyjać będą integracji i rehabilitacji społecznej. Działania uwzględniają realne potrzeby uczestników: zajęcia arteterapeutyczne w formie cyklicznych warsztatów, wystaw, happeningów, letnią szkołę edukacji artystycznej, warsztaty artystyczne oraz wspólną pracę warsztatową i prezentację sceniczną podczas 12. Międzynarodowych Spotkań Artystycznych.

 

Kolejny projekt, którego realizacja już się rozpoczęła to „Literacki wehikuł czasu”, współfinansowany ze środków MKiDN. Skierowany jest do młodzieży, a zachęcać ma do czytania książek i uświadomić, że nie musi być to zajęcie nudne. Projekt osnuty jest wokół przygód Pana Samochodzika Zbigniewa Nienackiego - dzięki szeregowi zajęć i atrakcji, które odbywać się w miejscach akcji kolejnych tomów serii, młodzież i całe rodziny będą mogły aktywnie spędzić czas, poznać klasyki literatury i cząstkę historii Elbląga oraz okolicznych miejscowości. 

Oprócz środków pozyskanych na organizację różnego typu wydarzeń kulturalnych CSE „Światowid”, czekając na zapowiadany od lat remont obiektu (który opóźnia się ze względu na problemy z wyłonieniem wykonawcy), modernizuje sale kinowe. „Kameralnie i bezpiecznie – modernizacja oświetlenia w Sali Kameralnej Kina Światowid” – to dzięki temu projektowi, dofinansowanemu przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, przeprowadzona będzie modernizacja mniejszej sali. Poprawi to warunki bezpiecznego funkcjonowania kina, m.in. zostanie wymienione oświetlenie oraz wykładziny.

 

- Kino realizuje także duży międzynarodowy projekt „FilmNET – South Baltic Film and Culture Network”, współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – mówi Antoni Czyżyk. - Punktem wyjścia projektu jest stworzenie sieci FilmNET, w skład której wejdą instytucje z Polski, Niemiec, Szwecji i Litwy, a w przyszłości również innych krajów.

 

Jak widać Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” przygotowało i wciąż przygotowuje wiele interesujących projektów, w których udział mogą brać mieszkańcy Elbląga i regionu. Poprzez różnorodność działań każdy, niezależnie od wieku czy zainteresowań, znajdzie coś, co go zainteresuje. Poprzez proponowane zajęcia, można nie tylko szkolić i rozwijać swoje pasje, ale również nabyć nowe, ciekawe doświadczenia oraz uczestniczyć w wielu warsztatach.


Autor: Magdalena Wójcik

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna