Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Akademia w Centrum Nauki Kopernik

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Piszemy książkę o elbląskich kinach

2017-07-31,

Kategoria : Inne

Pamiętasz pierwsze seanse w Światowidzie? A może stałeś w kolejkach po bilety na "Gwiezdne wojny" czy "Wejście smoka" w Syrenie? Elbląskie kino to nasze emocje. Zatrzymajmy je wspólnie na dłużej. 

W tym roku ostatnie, lokalne kino w Elblągu obchodzi 55. urodziny. Za nami ponad pół wieku historii, wspomnień, anegdot, zdjęć.  Nie chcemy, żeby minęły wraz z czasem. A może ktoś pamięta inne obiekty X muzy, które działały w Elblągu?

- Uświadomiliśmy sobie, że teraz jest ostatni moment, żeby dotrzeć do pierwszych widzów i pierwszych pracowników elbląskiego kina. Doszukać się do najciekawszych historii, utrwalić je w formie  książki i tym samym zachować dla potomnych – mówi Natalia Piotrowska, kierownik Kina Światowid.  

Chcemy poznać i zebrać najciekawsze historie w jednym miejscu

W książce zaprezentujemy historię elbląskich kin w zmieniających się okolicznościach: politycznych/ustrojowych, gospodarczych, w sposobach finansowania kultury, dystrybucji filmów itp. Pokażemy momenty przełomowe i to, jak przystosowywaliśmy się do zmian. A często było to zabawne! Nie będziemy nudzić. Będziemy opowiadać.

- Oddamy głos naszym widzom, obecnym i dawnym pracownikom - mówi Natalia Piotrowska. - Chcemy, żeby światło dzienne ujrzały opowieści z kuchni kina, zdjęcia, które leżą w archiwach i w domowych szufladach.

Zróbmy to razem

Przechodząc do sedna. Nie jesteśmy w stanie napisać tej książki sami. Od elblążan – byłych i obecnych – potrzebujemy:

- historii - elbląskie kina to kina elblążan. Dlatego chcemy, żeby ta publikacja była zbiorem kinowych opowieści naszych widzów.  Przyjdź, zadzwoń albo napisz. Podziel się ciekawą anegdotą.

- zdjęć i innych materiałów - niech nie leżą w szufladzie. Przynieś nam, my je skopiujemy i – obiecujemy – oddamy w nienaruszonym stanie.

- wsparcia finansowego - potrzebujemy pieniędzy na profesjonalne opracowanie graficzne, skład, łamanie i wydruk publikacji. Zależy nam na jakości. Na dobrym papierze. Na estetyce cieszącej oko. Tak, żebyśmy - nawet po latach - z przyjemnością sięgali po to, co wspólnie zrobimy teraz. Uruchomiliśmy zbiórkę na wydanie książki na portalu wspieram.to

Zrobimy to albo teraz, albo nigdy. Czasu jest bardzo mało, a do zebrania 16 tysięcy złotych. Dołączysz się?

Link do zbiórki: wspieram.to/historia_kina_elblagu

Z przyjemnością odpowiemy na wszelkie pytania. Skontaktować można się z nami:

- pod numerem telefonu: 55 611 20 56 (biuro kina);
- pisząc na adres mailowy: kino@swiatowid.elblag.pl
- przez Facebooka: Kino Światowid. 

 


Autor: Karolina Śluz

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna