Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid ekulturalni.pl rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Rusza rozbudowa! Konferencja prasowa 14.08.2018

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Piszemy książkę o elbląskich kinach

2017-07-31,

Kategoria : Inne

Pamiętasz pierwsze seanse w Światowidzie? A może stałeś w kolejkach po bilety na "Gwiezdne wojny" czy "Wejście smoka" w Syrenie? Elbląskie kino to nasze emocje. Zatrzymajmy je wspólnie na dłużej. 

W tym roku ostatnie, lokalne kino w Elblągu obchodzi 55. urodziny. Za nami ponad pół wieku historii, wspomnień, anegdot, zdjęć.  Nie chcemy, żeby minęły wraz z czasem. A może ktoś pamięta inne obiekty X muzy, które działały w Elblągu?

- Uświadomiliśmy sobie, że teraz jest ostatni moment, żeby dotrzeć do pierwszych widzów i pierwszych pracowników elbląskiego kina. Doszukać się do najciekawszych historii, utrwalić je w formie  książki i tym samym zachować dla potomnych – mówi Natalia Piotrowska, kierownik Kina Światowid.  

Chcemy poznać i zebrać najciekawsze historie w jednym miejscu

W książce zaprezentujemy historię elbląskich kin w zmieniających się okolicznościach: politycznych/ustrojowych, gospodarczych, w sposobach finansowania kultury, dystrybucji filmów itp. Pokażemy momenty przełomowe i to, jak przystosowywaliśmy się do zmian. A często było to zabawne! Nie będziemy nudzić. Będziemy opowiadać.

- Oddamy głos naszym widzom, obecnym i dawnym pracownikom - mówi Natalia Piotrowska. - Chcemy, żeby światło dzienne ujrzały opowieści z kuchni kina, zdjęcia, które leżą w archiwach i w domowych szufladach.

Zróbmy to razem

Przechodząc do sedna. Nie jesteśmy w stanie napisać tej książki sami. Od elblążan – byłych i obecnych – potrzebujemy:

- historii - elbląskie kina to kina elblążan. Dlatego chcemy, żeby ta publikacja była zbiorem kinowych opowieści naszych widzów.  Przyjdź, zadzwoń albo napisz. Podziel się ciekawą anegdotą.

- zdjęć i innych materiałów - niech nie leżą w szufladzie. Przynieś nam, my je skopiujemy i – obiecujemy – oddamy w nienaruszonym stanie.

- wsparcia finansowego - potrzebujemy pieniędzy na profesjonalne opracowanie graficzne, skład, łamanie i wydruk publikacji. Zależy nam na jakości. Na dobrym papierze. Na estetyce cieszącej oko. Tak, żebyśmy - nawet po latach - z przyjemnością sięgali po to, co wspólnie zrobimy teraz. Uruchomiliśmy zbiórkę na wydanie książki na portalu wspieram.to

Zrobimy to albo teraz, albo nigdy. Czasu jest bardzo mało, a do zebrania 16 tysięcy złotych. Dołączysz się?

Link do zbiórki: wspieram.to/historia_kina_elblagu

Z przyjemnością odpowiemy na wszelkie pytania. Skontaktować można się z nami:

- pod numerem telefonu: 55 611 20 56 (biuro kina);
- pisząc na adres mailowy: kino@swiatowid.elblag.pl
- przez Facebooka: Kino Światowid. 

 


Autor: Karolina Śluz

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna