Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid ekulturalni.pl rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Rusza rozbudowa! Konferencja prasowa 14.08.2018

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Kręgi Kultury

2012-10-05,

Kategoria : Inne

 O edukacji artystycznej w Polsce można by długo rozmawiać, ale podczas najbliższych dwóch miesięcy uczestnicy projektu „Kręgi kultury” nie będą rozmawiać o jej problemach, a brać udział w zajęciach zaplanowanych specjalnie dla nich.

Projekt „Kręgi kultury” przygotowany przez Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” znalazł się  na 7 miejscu  spośród 274 wniosków złożonych do Programu Dom Kultury+. Edukacja Artystyczna. Wartość projektu to 52 514 zł.

- Do udziału w projekcie zaprosiliśmy pięć wybranych szkół publicznych z Elbląga i Ornety. Naszym zamierzeniem było objęcie edukacją artystyczną uczniów z różnych środowisk,  z różnych typów szkół – liceum, technikum, gimnazjum i szkoły podstawowej – mówi Teresa Miłoszewska, autor projektu. - Proponowane przez nas formy zajęć uwzględniają potrzeby edukacyjne na tych poziomach,  z uwzględnieniem nowej podstawy programowej. 

Dziś, 5 października odbyło się spotkanie z przedstawicielami pięciu szkół, które są partnerami projektu. W projekcie uczestniczą: Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Elblągu, Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Usług im. M. Kopernika w Elblągu, Zespół Szkół Technicznych w Elblągu, Gimnazjum nr 2 w Ornecie, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 w Elblągu.

- Cieszę się, bo nasi wychowankowie będą mogli skorzystać z innego spojrzenia na edukację plastyczną, artystyczną. Ważne jest to, że w „Światowidzie” będą mieli świetnie wyposażone pracownie, a jeszcze ważniejsze, że zajmą się nimi profesjonalni instruktorzy – mówi Krystyna Miezio, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2.- Ten projekt to nowe doświadczenia, nowe emocje i nowe kontakty.  

Projekt KRĘGI KULTURY ma sprzyjać rozwijaniu współpracy szkół z centrum kultury w zakresie wychowania przez sztukę,  rozbudzania aktywności i indywidualnej ekspresji artystycznej.  

- Zainteresowanie jest duże – ocenia  Teresa Piskunowicz wicedyrektor Zespołu Szkół Technicznych. - Już od pewnego czasu współpracujemy ze „Światowidem” i młodzież z tej współpracy jest bardzo zadowolona. Może uczestniczyć w praktycznych zajęciach w pracowniach, których u nas w szkole nie ma, na przykład w pracowni ceramicznej.

Działania projektowe realizowane będą w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”, instytucji ściśle współpracującej z lokalnymi artystami profesjonalnymi oraz artystami i twórcami ludowymi z regionu Warmii, Mazur i Powiśla. W działaniach wykorzystane będą m.in. materiały udostępnione przez Portal Kulturalny Warmii i Mazur eswiatowid.pl, dotyczące historii, kultury oraz dziedzictwa kulturowego regionu.

W ramach projektu planowana jest realizacja 5 modułów 2-godzinnych zajęć warsztatowych dla każdej grupy, 5 wykładów, prelekcji z udziałem artystów, twórców, akcji happeningowych, wystaw prac, wyjazdu wszystkich grup do galerii i muzeów w Gdańsku i Sopocie. W ramach działań projektowych powstanie 18 scenariuszy zajęć opublikowanych na platformie e-learningowej.

- Nasze instruktorki przygotowały indywidualny grafik zajęć dla każdej ze szkół z uwzględnieniem jej charakteru, podstawy programowej, wieku i możliwości uczniów oraz kierunku kształcenia. To naprawdę interesująca propozycja dla uczniów, którzy często po raz pierwszy spotkają się z takim sposobem prezentacji tych tematów – opowiada Antoni Czyżyk, dyrektor Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”. – Już od dawna staramy się realizować specjalne programy współpracy ze szkołami, cieszy nas otrzymana dotacja, która pozwala nam zaprezentować w pełni to, co mamy najlepszego.

W tym projekcie mają spotkać się oczekiwania organizatorów, uczniów i dyrektorów szkół.

- Młodzież jest bardzo otwarta, chętnie uczestniczy na przykład w konkursach, u nas m. in. „O bursztynowy grzebień” czy „O bursztynową pomadkę” i cały czas zaskakuje, ma mnóstwo energii i pomysłów, chciałabym aby te zajęcia pokazały im, że świat, w przypadku zawodu technik fryzjerstwa to nie tylko włosy, ale także człowiek, któremu się tę fryzurę robi i kontekst kulturowy - mówi Dyrektor Zespół Szkół Inżynierii Środowiska i Usług Danuta Dymek. – To dla nich możliwość poszerzania horyzontów.

Projekt już wchodzi w życie, od przyszłego tygodnia rozpoczną się pierwsze warsztaty, w których będzie uczestniczyć 150 uczniów  z partnerskich szkół.  

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Dom Kultury+. Edukacja artystyczna.
Autor: Edyta Jasiukiewicz

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna