Kino Światowid Promyk Pracownia digitalizacji eswiatowid rezerwacja Czy to jest Kochanie Baltic Cup Międzynarodowe Spotkania Artystyczne

menu

Galeria

Zapraszamy (wirtualnie) na wystawę „KINGSAJZ” | Daniel Stachula

Kalendarz imprez

Wirtualny
spacer

Wirtualna Wycieczka

Newsletter

Widok z
naszego
okna

Widok z naszej kamery

Rodzinna rozgrzewka

2019-05-31,

Kategoria : Imprezy

W pierwszy czerwcowy weekend Kino Światowid przygotowało nowe wydarzenie dla dzieci i rodziców. Podczas „Rodzinnej Rozgrzewki” będzie okazja, żeby w gronie najbliższych spędzić wolny czas w kinie, nie tylko na projekcjach filmowych.

O „Rodzinnej rozgrzewce” rozmawiamy z Natalią Piotrowską – kierownikiem Kina Światowid.

Weronika Wójcik: Czym jest „Rodzinna rozgrzewka” i skąd pomysł na taką nazwę?

Natalia Piotrowska: „Rodzinna rozgrzewka” jest wstępem do Festiwalu Filmów Familijnych, który planujemy wkrótce organizować. To sprawdzian zarówno dla widzów, jak i dla nas - z tego, czy taka forma spędzania wspólnego czasu w kinie cieszyć się będzie powodzeniem w naszym mieście. Dlatego postanowiliśmy nazwać to rozgrzewką, żeby uwidocznić etap przygotowania do czegoś większego i sprawdzenia, jak nam poszło.

Jakich filmów możemy spodziewać się na tym wydarzeniu?

Te trzy dni (31 maja – 2 czerwca) będą obfitowały w przegląd filmów skierowanych zarówno do najmłodszych, np. filmowe poranki (filmy krótkometrażowe), jak i nieco starszych, dla których przygotowaliśmy animacje m.in.: „Panda i Banda” czy „Paskudy”. Stawiamy przede wszystkim na kino familijne dla całych rodzin, a także na produkcje, które nie są typowo komercyjne, lecz mają dużą wartość edukacyjną, poznawczą. Pokusimy się również o prezentację nowego polskiego kina familijnego, m.in.: odbędzie się premiera filmu „Dzień czekolady”.

Czy oprócz pokazów filmowych będą jakieś inne atrakcje?

Całe wydarzenie postaramy się zorganizować tak, by można było spędzić w kinie cały dzień. Od pierwszego dnia będzie funkcjonował filmowy plac zabaw, a w nim strefa kreatywna, w której będzie można spróbować zrobić swój własny film animowany! Oprócz tego w planach mamy organizację filmowego konkursu dla rodzin – Filmowe Rozgrywki. Odbędą się również warsztaty dla dzieci i ich opiekunów, na przykład zajęcia filmowe. To okazja do stworzenia krótkiego filmu na podstawie gotowych materiałów. Do tego warsztaty skierowane stricte do rodziców, gdzie będziemy dyskutować nad tematem znaczenia podziału na kategorie wiekowe. Jest to temat często pomijany, a warto się nad nim pochylić. Nie zabraknie także specjalnego seansu z naszego cyklu „Kino dla mam”, a do tego jeszcze dużo innych atrakcji i konkursów. Serdecznie zapraszam.

Jeżeli „Rodzinna rozgrzewka” uzyska oczekiwany efekt – czego życzę – to w planach kina jest organizacja festiwalu . Ale, jak dobrze wiemy, nie tylko w Polsce, ale na całym świecie odbywa się mnóstwo festiwali. Czym wyróżni się ten organizowany przez Kino Światowid?

Już od dłuższego czasu myśleliśmy o tym, żeby w Elblągu zaistniał festiwal filmowy. Tak jak wspominałaś, festiwali jest bardzo dużo, więc jak wyróżnić ten nasz? Nie chcieliśmy robić czegoś, co byłoby interesujące jedynie według nas, chcieliśmy zobaczyć, czego oczekują od nas widzowie. Z naszych obserwacji – tego, co się widzom podoba – wynika, że to właśnie kino familijne jest naszym mocnym punktem. Filmowe poranki, różne animacje i wszystko to, co skierowane jest do najmłodszych, cieszy się dużym zainteresowaniem. Rodzice poszukują tego typu wydarzeń. Przez szereg lat realizowaliśmy kilka projektów, m.in. Letnią Małą Akademię Filmową, od roku wznowiliśmy Filmowe Poranki i widzimy, że frekwencja jest duża. Na północy Polski nie ma festiwalu sprofilowanego z myślą o całych rodzinach, dlatego postanowiliśmy działać. W dodatku obserwujemy coraz większą ilość filmów familijnych produkowanych w Polsce. Jest więc okazja, żeby promować te wartościowe i ciekawe, rodzinne produkcje.


Autor: Weronika Wójcik

Drukuj
PARTNERZY MEDIALNI
Truso tvPortelDziennik ElbląskiMłody ElblągInfo ElblągEskaTVP olsztyn
INSTYTUCJE KULTURY SAMORZĄDU WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO

CEIKCentrum polsko-francuskieMuzeum Budownictwa Ludowego w OlsztynkuMuzeum Kultury Ludowej w WęgorzewieMuzeum we FromborkuMuzeum Warmii i Mazur w OlsztynieMuzeum Bitwy pod GrunwaldemTeatr im. Aleksandra Sewruka w ElbląguTeatr i. Stefana Jaracza w OlsztynieFilharmoniaWojewódzka Biblioteka Publiczna